Powered by WP Bannerize

Зошто децата се плашат од Дедо Мраз

Зошто децата се плашат од Дедо Мраз

На новогодишните и божиќните празници им се радуваат децата, но на некои од нив воопшто не им се допаѓаат бидејќи се плашат од Дедо Мраз.

Знаци на надносена бременост

Знаци на надносена бременост

Продолжена или надносена бременост е онаа која трае повеќе од 42 недели. На сите добро им е познато дека бременоста вообичаено трае 40 недели.

Кои работи влијаат врз количината на млекото во градите

Кои работи влијаат врз количината на млекото во градите

На недоволно лачење на млеко во градите, влијаат различни фактори а меѓу нив и неколку на кои не сте се посомневале.

Дали во бременоста треба да се користат антицелулитни креми

Дали во бременоста треба да се користат антицелулитни креми

Антицелулитните креми треба да се избегнуваат во текот на бременоста, но и подоцна во периодот на доењето бидејќи преку кожата многубројни штетни состојки кои се наоѓаат во составниот дел од овие креми можат да преминат во крвотокот на мајката, а од таму да стасаат и до бебето во развој.

Правилно негување на градите

Правилно негување на градите

Додека се туширате, масирајте ги градите со млака вода. Топлата вода ја потпомага циркулацијата додека студената помага во тонирање и затегнување на кожата. Секогаш туширањето завршете го со студена вода.

Совети за да не се опуштат градите при доење

Совети за да не се опуштат градите при доење

Добриот градник кој има добра потпора има за задача да ги држи градите во исправена положба, а морате да почнете да го носите уште од самиот почеток на доењето. Во борбата со гравитацијата само така можете да излезете како победник.

Стомачни грчеви во првото тромесечје од бременоста

Стомачни грчеви во првото тромесечје од бременоста

Кај некои жени грчевите во стомакот се еден од првите симптоми на бременоста, кои обично се јавуваат кога оплодената јајце клетка ќе се вгнезди во ѕидот на матката.

Трикови за ублажување на болките на забите на детето

Трикови за ублажување на болките на забите на детето

За да му ја олесните непријатноста на детето, дајте му нешто да жвака, како посебни гумени играчки или студена крпа. На вашето дете ќе му биде полесно додека јаде студена храна како студен чај или јогурт, бидејќи ладното му ги ублажува болките.

Грешки кои се прават при капење на бебињата

Грешки кои се прават при капење на бебињата

Еве неколку грешки кои родителите ги прават пречесто при капење на своите бебиња.

Како да си го подобрите спиењето во бременоста

Како да си го подобрите спиењето во бременоста

Во подоцнежна бременост, не само што ќе добиете вишок на килограми, туку ќе ви стане тешко да се движите и ќе ви треба добра поддршка. Перниците во тоа помагаат.

Квасецот ја чува косата

Квасецот ја чува косата

Студеното време може да ја оштети косата, бидјеќи ветерот и ниските температури можат да ја исушат косата и да го поттикнат паѓањето.Затоа е неопходно да ја негувате со помош на маска од квасец.

Powered by WP Bannerize