Powered by WP Bannerize

Десет работи што ги прават трудниците додека се сами

Десет работи што ги прават трудниците додека се сами

Велат дека некои жени едноставно цветаат додека се бремени, додека пак други стануваат најлошата верзија на самите себе.

Совети за доење за време на летните горештини

Совети за доење за време на летните горештини

Кога станува збор за доењето не треба нешто премногу да се прилагодувате на високите температури.

Трудници, вежбајте во вода

Трудници, вежбајте во вода

Аквааеробикот, односно правење на вежби во вода го подобруваат менталното и физичкото здравје на идните мајки.

Непријатности кои се јавуваат при високи температури

Непријатности кои се јавуваат при високи температури

Ако стапалата ви отекуваат од жештината подгответе купка со студена вода и ставете една-две лажици морска сол, малку рузмарин и неколку капки екстракт од див костен па ставете ги нозете на неколку минути.

Како бремените жени да се справат со горештините

Како бремените жени да се справат со горештините

На бремените жени посебно им е тешко кога ќе дојдат летните горештини. „Тешки“ нозе, отечени стапала и втроглавица се само некои од типичните летни тешкотии.

Како побрзо да заздравите по царски рез

Како побрзо да заздравите по царски рез

Првите денови и недели по породувањето треба што повеќе да се одмарате и опуштате. Но имајќи предвид дека обврските околу бебето се големи, за побрзо да заздравете еве неколку совети:

Зошто не треба да пиете алкохол во бременоста

Зошто не треба да пиете алкохол во бременоста

Од Велика Британија стигнуваат нови информации и предупредувања зошто не треба да се пие алкохол во бременоста.

Како да се справите со заборавеноста во бременоста

Како да се справите со заборавеноста во бременоста

Ако често ви се случува да заборавате каде сте ги оставиле клучевите или пак да се сетите на нешто друго, еве неколку ситници кои можат да бидат од помош.

Поради што бремените жени забораваат

Поради што бремените жени забораваат

За време на бременоста најголем дел од жените забораваат повеќе од вообичаено, и тоа не треба да ве загрижува.

Долго топло трудничко лето

Долго топло трудничко лето

Постојат многу нешта што го прават посебно трудничкото лето. Ако сте и вие една од тие среќници кои ќе ги поминат долгите летни денови на море, не заборавајте на правилата за безбеден престој на сонце.

Фактори кои го поттикнуваат движењето на бебето во стомакот на мајката

Фактори кои го поттикнуваат движењето на бебето во стомакот на мајката

Фетусот со различни движења реагира на надворешните дразби кои допираат до него.

Powered by WP Bannerize