Powered by WP Bannerize

Претераното седење во бременоста го нарушува менталното здравје на жената

Претераното седење во бременоста го нарушува менталното здравје на жената

Истражувачите од Велика Британија докажаа дека трудниците кои премногу седат за време на второто тримесечје од бременоста можат да заболат од депресија, што може да го загрози здравјето на мајките и бебињата.

Вежбање за време на бременоста

Вежбање за време на бременоста

Во првото тримесечје од бременоста не мора значително да ги менувате навиките во врска со шетањето, единствено треба да обезбдедите соодветни кондури. Ако надвор е топло и влажно, не шетајте за да избегнете зголемување на телесната температура.

Кокосовото масло дејствува благотворно на трудниците

Кокосовото масло дејствува благотворно на трудниците

Кокосовото масло благотворно дејствува на заштита на срцетo и крвните садови, го зајакнува имунитетот, го забрзува метаболизмот и го поттикнува слабеењето.

Бременоста со близнаци е потешка и поризична

Бременоста со близнаци е потешка и поризична

Кога носите едно бебе вообичаено се здебелувате околу 10 килограми, но со близнаци околу 16 килограми. Иако има и мајки кои се здебелуваат и повеќе од 20 килограми. Сепак, имајте предвид дека со близнаци ви требаат 500 калории повеќе на ден.

Што треба да знаете ако носите близнаци

Што треба да знаете ако носите близнаци

Интересно е да се истакне дека најголем дел од жените со близнаци затруднуваат во 30 и 40 години. Оваа бременост може да биде потешка, но не треба да загрижува.

Потребата од магнезиум во бременоста

Потребата од магнезиум во бременоста

За децата и трудниците, магнезиумот има непроценлива важност, а како што покажуваат истражувањата, недостатокот на овој минерал може да доведе да пореметување на повеќе од 300 клеточни реакции.

Како да се справите со емоциите во бременоста

Како да се справите со емоциите во бременоста

Со растењето на фетусот во стомакот не се менува само физичката состојба туку и умот, духот, врската. На физичките промени жените главно се подготвени знаат дека ќе се здебелат, градите ќе бидат отечени и чувствителни. Но што е со оние помалку видливи промени кои не тераат да плачеме поради реклами.

Корисни состојки за кожата на стомакот во бременоста

Корисни состојки за кожата на стомакот во бременоста

Маслото од лаванда често се препорачува во борбата против стриите и лузните, а кокосовото масло е одличен производ за враќање на влажноста на кожата.

Направете сами природна крема за трудничкиот стомак

Направете сами природна крема за трудничкиот стомак

Ако не сакате да користите крема која има хемикалии, тогаш ви препорачуваме рецепт за одлична крема за трудниците која може сама да ја направите.

Заздравување по царски рез

Заздравување по царски рез

Заздравувањето од царски рез се разликува кај секоја трудница. Не се на одмет неколку совети кои сигурно дека нема да ги слушнете од лекарите.

Неколку совети за заштеда на пари

Неколку совети за заштеда на пари

Ако сакате да воспоставите контрола на трошењето на вашите пари, мора да направите финансиски план. Има ефективни стратегии кои можете да ги употребите за да се осигурате дека ќе се придржувате кон донесените одлуки.

Powered by WP Bannerize