Powered by WP Bannerize

Проблеми со запекот кај бебињата

Проблеми со запекот кај бебињата

Најчест проблем кај бебињата кога ќе почнат да јадат цврста храна е запекот. Доколку бебето нема редовна столица или се мачи и го боли додека кака, се работи за запек. Ако сте започнале со тврда исхрана тогаш не е лошо да му дадете храна која ја омекнува столицата, овесни житарки, сливи, грав, кајсии и круши.

Кога е време за секс после породување

Кога е време за секс после породување

Доколку некогаш сте се запрашале дали постои идеално време за враќање на сексуалниот живот во нормала после добивањето бебе, еве што откриваат истражувањата.
Австралиски научници ги проучувале податоците добиени од нешто повеќе од 1.500 жени и откриле дека 41% од новите мајки имале сексуални односи шест недели после породувањето.

Дали трудниците смеат да се сончаат

Дали трудниците смеат да се сончаат

Според докторите, за трудниците важат истите правила во врска со сончањето, како за сите други.

Како да го организирате просторот за доаѓање на бебето

Како да го организирате просторот за доаѓање на бебето

Бебето стигнува, животот во домот се менува. Прочитајте ги советите на една мајка како да го организирате просторот кога вашето семејство ќе добие уште еден член.

Зошто ве чеша вагината

Зошто ве чеша вагината

Навистина е фрустрирачки кога вагината ве чеша, а ова чешање може да биде предизвикано од повеќе фактори, но може да е и симптом на посериозен проблем. Како и да е, треба да го посетите својот гинеколог.

Што да направите ако братот и сестрата постојано се расправаат

Што да направите ако братот и сестрата постојано се расправаат

Вашите деца се расправаат штом ќе се погледнат? И најмалото нешто е повод за туркање? Нема заеднички оброк без расправии? Во што е проблемот и како да се реагира?

Работи што треба да ги направите пред да го родите второто дете

Работи што треба да ги направите пред да го родите второто дете

Немојте да ја пропуштите забавата заедно со вашето дете пред да дојде новороденчето. Без оглед колку сте возбудени поради доаѓањето на свет на бебето бр. 2, природно е да се грижите за тоа како вашето првородено дете ќе се чувствува откако ќе сфати дека нема да биде едно и единствено во домот. Добрата работа во ова е што имате девет месеци да го подготвите детето за она што допрва следува. Сега е време да прифатат дека ќе бидат поголем брат или сестра и дека е многу кул да се биде тоа.

Гениталните брадавици-сериозен проблем

Гениталните брадавици-сериозен проблем

Кондиломите или гениталните брадавици представуваат мали израстоци, со мазна или релјефна површина. Оваа болест која се пренесува по полов пат е честа појава во денешно време.

Совети за прослава на детски роденден во природа

Совети за прослава на детски роденден во природа

Времето се стоплува па доколку вашите најмили треба да слават роденден, можете да искористите тоа да го направите во природа.

Зошто децата ви бегаат?

Зошто децата ви бегаат?

Штом го извадите детето од автомобил и го ставите на тротоар, и се свртите за да земете нешто од автомобил тоа веќе побегнало. Детето не бега затоа што сака да биде безобразно или во инает на вас. Тоа сака да има чувство на независност, малите деца сакаат слобода и слободно да трчкаат.

Научете ги близнаците да заспијат во исто време

Научете ги близнаците да заспијат во исто време

Одржувањето на дневен распоред во исто време за близнаците е клучен фактор за создавање на здрави навики при спиење и дава надеж дека барем некое време ќе се одморите. Помогнете им на децата да научат сами да се зспиваат без никаква помош, така што поспани ќе ги ставите во кревет.

Powered by WP Bannerize