Powered by WP Bannerize

Децата треба да пијат по пет чаши вода дневно

Децата  треба да пијат по пет чаши вода дневно

Децата се особено чувствителни кон дехидратација или недоволен внес на течности.

На детскиот организам му се неопходни витамините од групата Б

На детскиот организам му се неопходни витамините од групата Б

Разновидната исхрана е клучна за овозможување на оптимално ниво на витаминскиот состав во детскиот организам.

Со какво масло треба да се готви детската храна

Со какво масло треба да се готви детската храна

Најдобар извор на масти кои треба да се користат во исхраната на децата, без претерување, се путерот и растителните масла (маслиново масло), а од хранате риба и јајца.

Полномасно млеко или млеко со намалена масленост во детската исхрана

Полномасно млеко или млеко со намалена масленост во детската исхрана

Децата треба да добиваат млеко и млечни производи секој ден. Тоа е најдобриот извор на лесно искористлив калциум, кој е важен за развојот на коските.

Што се случува кога детето не внесува доволно протеини во организмот

Што се случува кога детето не внесува доволно протеини во организмот

Детството се карактеризира со интензивен, брз раст и развој кој зависи од создавање на нови клетки во организмот.Протеините се важни за да може телото на детето  да расте и функционира правилно.

Боровинки во детската исхрана

Боровинки во детската исхрана

Боровинките спаѓаат во групата на најздрави овошја.

Ако детето не сака да јаде во градинка не очајувајте

Ако детето не сака да јаде во градинка не очајувајте

Дајте му на детето време да се прилагоди на новата средина, мени и амбиент. Ако детето не јаде, стручњаците советуваат да не паничите. Нивниот совет е да бидете трпеливи и да му овозможите на детето пред се да се навикне на новото опкружување, а потоа на оброците кои не се слични на тие од вашата кујна.

Гледањето телевизија е поврзано со гојазноста кај децата

Гледањето телевизија е поврзано со гојазноста кај децата

Најновата студија укажува на тоа дека со секој дополнителен час гледање на телевизија (во однос на просекот од два ипол часа дневно), за пет посто е помала веројатноста дека детето на старост од 10 до 16 години ќе јаде зеленчук секој ден, а осум отсто е помала веројатноста дека секојдневно ќе јаде овошје. 

Децата треба да ја избегнуваат храната со „празни калории“

Децата треба да ја избегнуваат храната со „празни калории“

Децата го сакаат слаткиот вкус на храната и сакаат често да ја јадат.

Рибата во детското мени

Рибата во детското мени

Рибата содржи многу корисни масти кои имаат благопријатен ефект врз мозочната функција кај децата.

Кои видови масти треба да бидат вклучени во детската исхрана

Кои видови масти треба да бидат вклучени во детската исхрана

Кога е во прашање исхраната на децата треба особено да се внимава на изборот на масти со кои се подготвува храната, односно целокупните масти кои едно дете ги внесува во организмот преку оброците. 

Powered by WP Bannerize