Powered by WP Bannerize

Чоколадото ги подобрува конгитивните способности кај децата

Чоколадото ги подобрува конгитивните способности кај децата

Новото истражување, објавено во списанието Appetite, покажува дека децата кои јадат чоколадо барем еднаш во текот на неделата имаат подобри резултати на тестовите за конгитивни способности, за разлика од оние деца на кои многу поретко им е дозволено ова слатко задоволство.

Проблемот со дебелината кај тинејџерите може да се реши и со психолошка помош

Проблемот со дебелината кај тинејџерите може да се реши и со психолошка помош

Она што кај нас се уште е малку познато е дека решавањето на проблемот со дебелината кај децата покрај консултациите со педијатарот, задолжително треба да вклучи психолошко советување во коешто семејството ќе биде едуцирано и советувано за најефикасните и најздравите методи за регулирање на телесната тежина.

Појадок за деца

Појадок за деца

Газираните сокови и засладените пијалоци одамна се познат извор на шеќер, но едно ново истражување открива дека има доста и во храната која ја јадат малите деца.

Едноличната исхрана е најлош избор за децата

Едноличната исхрана е најлош избор за децата

Истражувањата покажуваат дека децата често имаат недостаток на железо,предупредуваат експертите.

Колку протеини му се потребни на вашето дете во текот на денот

Колку протеини му се потребни на вашето дете во текот на денот

Со внесот на само еден грам протеини детето внесува околу четири калории во својот организам. 

Што да им понудите на вашите деца за вечерна ужинка

Што да им понудите на вашите деца за вечерна ужинка

Внимавајте на изборот на храна кога станува збор за вечерната ужинка бидејќи храната значително може да влијае врз зголемување на хиперактивноста и можните потешкотии околу заспивањето на детето.

Кашичка од хељда со јагоди и мед

Кашичка од хељда со јагоди и мед

Неверојатно вкусен и здрав оброк преорачлив за постари деца поради високо алергените состојки кои се дел од кашичката. 

Децата во развој имаат зголемена потреба од калциум

Децата во развој имаат зголемена потреба од калциум

На возрасните личности им е потребно околу еден грам калциум во текот на денот.Зголемени потреби за калциум имаат деца во развој.

Вечерна ужинка-која храна е најдобра да му ја понудите на детето пред спиење

Вечерна ужинка-која храна е најдобра да му ја понудите на детето пред спиење

Многу деца, особено во активниот период на растот, пред спиење бараат нешто да грицнат. Потребата за храна пред спиење може да се појави ако на пример вечерата била порано.

Рецепт: Вкусни и здрави домашни бисквити

Рецепт: Вкусни и здрави домашни бисквити

Израдувајте ги вашите најмили со овие превкусни домашно подготвени бисквити со мед. Препорачливи се за деца постари од една година.

Најдобар начин да не ги навикнувате децата на газирани пијалоци е да не ги пиете ниту вие

Најдобар начин да не ги навикнувате децата на газирани пијалоци е да не ги пиете ниту вие

Најдобар начин децата да не се навикнуваат на газирани пијалоци е ако не ги купувате воопшто. Кога вие нема да пиете газирани сокови, тогаш ниту вашите деца нема да ги пијат.

Powered by WP Bannerize