Powered by WP Bannerize

Селен-сојузник против неплодноста

Селен-сојузник против неплодноста

Истражувањето спроведено во рамките на Универзитетот во Аделаида докажало дека антиоксидативниот селен има огромна улога во одржувањето на репродуктивното здравје кај жената. 

Со ленено семе против хормонален дисбаланс

Со ленено семе против хормонален дисбаланс

Според истражувањето објавено во списанието “Integrative Cancer Therapies”, во 2010 година најповолно влијание врз здравјето на жената, се чини , има лененото семе.

Авива метод-вежби за забременување

Авива метод-вежби за забременување

Регулирајте го хормоналниот баланс со помош на популарниот Авива метод. Светската здравствена организација го сврсти овој вид на активност како помошен лековит метод за регулирање на менструалниот циклус и сочувување на здравјето кај жените.

Мажите кои што сакаат да станат татковци треба да ги избегнуваат топлите бањи

Мажите кои што сакаат да станат татковци треба да ги избегнуваат топлите бањи

Мажите кои се обидуваат да станат татковци веројатно ќе треба да ги избегнуваат честите престојувања во топла када, бидејќи тестисите се многу чувствителни на топлина. Тестисите се надвор од телото на мажите со причина – тие треба да бидат во поладна средина од онаа во внатрешноста на телото се со цел да произведуваат здрава и квалитетна сперма.

Дали зголемената тежина ги намалува шансите за забременување?

Дали зголемената тежина ги намалува шансите за забременување?

Лекарите сметаат дека постоењето на БМИ во распон од 19 до 25 е идеална телесна предиспозиција за полесно зачнување.

Дали сте подготвени за второ дете

Дали сте подготвени за второ дете

Никој не може да даде подобар одговор од вас на ова прашање. Сепак постојат повеќе фактори кои би можеле да влијаат на вашата одлука, многу планови и многу внимание. Кога да земете одмор од работа, дали вашите финансии се доволни за две деца?

Возможно ли е забременување од предсемена течност?

Возможно ли е забременување од предсемена течност?

Предсемената течност која се излачува од машкиот полов орган во текот на сексуалниот чин пред да настане ејакулација всушност е исто така сперма но во помали количини која што мажот понекогаш не ни ја приметува поради нејзиниот слаб интензитет.

Coitus interruptus – најнесигурен начин на контрацепција

Coitus interruptus - најнесигурен  начин на контрацепција

Coitus interruptus е латинското име на физичкиот метод на контрацепција при кој за време на односот мажот го вади пенисот од вагината на партнерката пред ејакулација. 3% од жените во светот го користат coitus interruptus како единствен метод на контрацепција.

Физички знаци на плодност кај жената

Физички знаци на плодност кај жената

Донесување одлука за да сe добие бебе може да звучи како застрашувачкa одлука, но тоа исто така, може да биде пријатно и возбудливо чуство. За повеќето луѓе, забременување не е тежок процес. Kaj некои жени забременување се случува многу брзо, но за другите тоа може да потрае подолго што може да биде навистина вознемирувачко и стресно искуство. 

Важно е да се излечи уреоплазмата на време

Важно е да се излечи уреоплазмата на време

Уреоплазмата е бакатерија без клеточен ѕид , па лечењето е со антибиотици е потешко. При лечењето на уреоплазмата се препишуваат посебни антибиотици, како што е еритромицин.

Кои суплименти во исхраната придонесуваат за успешно забременување

Кои суплименти во исхраната придонесуваат за успешно забременување

Според др. Натали Бугер, специјалист за плодност во Тексашкиот центар за плодност, добрата исхрана во периодот кога планирате да забремените ги зголемува шансите за што поскоро зачнување. Во тој контекст пред се се мисли на храна со богат витамински и минеролошки состав. Таа набројува кои витамини и минерали имаат благотворно дејство врз процесот на зачнување.

Powered by WP Bannerize