Powered by WP Bannerize

Не, не ми е лесно што моето бебе е на адаптирано млеко

Не, не ми е лесно што моето бебе е на адаптирано млеко

 

„Имаше ти млеко, знам јас, ама не се трудеше доволно“ или можеби „ Секоја жена има млеко, тоа што не доиш е твој избор, најверојатно затоа што така ти е полесно“.

Дали малиот пенис е реален проблем

Дали малиот пенис е реален проблем

Овде не се наметнува само физиолошката, туку и емотивната и психичка проблематика која особено ги погодува мажите кои не можат да се пофалат со својата големина. Тие често паѓаат во криза поради тоа и имаат мошне големи фрустрации. Но, што мислат жените, дали тоа е реален проблем?

Иасповед-кога друга жена го раѓа вашето бебе

Иасповед-кога друга жена го раѓа вашето бебе

Желбата на Ким Овертон да стане мајка и со својот сопруг да формира семејство не се реализирала на оној начин којшто таа го замислувала – нејзиното дете го родила сурогат мајка…
Откако со 34 години ѝ бил дијагностициран фиброиден тумор на матката, лекарите ја советувале Ким да не чека уште многу за да остане бремена.

Сведоштво за раѓање на петорка

Сведоштво за раѓање на петорка

Ким Тучи (27) од Австралија кон почетокот на оваа година на овој свет донесе петорка, а сега ни открива како ова тешко породување влијаело на нејзиното тело.
Како што изјавила за медиумите, морала да направи операција за којашто платила 18.000 долари, а сето тоа како би успеала да го доведе своето тело во ред. Колку за потсетување, кон крајот на месец јануари, Ким ги роди синот Кит и четирите ќерки – Али, Пенелопе, Тифани и Беатрикс.

По раѓањето го мразам својот сопруг

По раѓањето го мразам својот сопруг

Мама Џенифер Легра отворено зборува за работите кои ги доживеале многу жени откако родиле бебе, но кои за тоа нерадо зборуваат…

Колку боли исполнување на желбата да се биде мајка

Колку боли исполнување на желбата да се биде мајка

Мејси Родифер со години се борела со неплодност, а потоа нејзиниот сон се оствари и таа е бремена. Својата мака јае илустрираше со фотографија каде се собрани лекови и препарати кои морала да ги користи.

Децата со аутизам се само малку поинакви, треба да им се даде шанса, а не на нив да се покажува со прст

Децата со аутизам се само малку поинакви, треба да им се даде шанса, а не на нив да се покажува со прст

Уште една храбра мајка на дете со аутизам во своето отворено писмо  прашува колку раната детекција е навистина рана и ефективна во земјите на Балканот?

Мојот син има аутизам, тој не е размазен, ниту невоспитан-ние само водиме битки за кои вие останатите не ни сонувате

Мојот син има аутизам, тој не е размазен, ниту невоспитан-ние само водиме битки за кои вие останатите не ни сонувате

Емотивен текст кој на многумина може да им помогне да разберат како се чувствуваат мајките секогаш кога некој со презир ќе го осуди однесувањето на нивните аутистични деца.

Што значи да се биде родител на дете со аутизам

Што значи да се биде родител на дете со аутизам

Можно ли е еден родител да биде најхрабриот борец, борец што се бори на повеќе фронтови истовремено и да биде најчувствителниот човек што во вистинска смисла на зборот знае да се радува и на најмалите нешта како што се зборот, гласот, допирот, погледот? Што значи да се биде родител на дете со аутизам? За тоа какви непобедливи херои се овие родители, во своето отворено писмо сведочи храбрата и пожртвувана мајка на детенце со аутизам Аниса Трпчевска од Скопје.

Арнаудова: Годината ќе ни биде возбудлива, очекуваме нов член во семејството

Арнаудова: Годината ќе ни биде возбудлива, очекуваме нов член во семејството

Вообичаено за Кристина Петровски Арнаудова се пишува за нов албум, концерт, нова песна, спот, соработка што ја остварила со музичка група. Но, овојпат за мама365 таа зборува за тоа, како со семејството ќе ги поминат новогодишните и божиќните празници, радувањето на Максим на Дедо Мраз, очекувањето на приновата во следната година.

Калин е предвреме родено бебе, приказната за малиот борец ни ја раскажа Бранкица

Калин е предвреме родено бебе, приказната за малиот борец ни ја раскажа Бранкица

Денеска во Македонија се одбележува Светскиот ден на предвреме родените бебиња. Иако има многу активности поврзани со овој ден, сепак мајките на предвреме родените бебиња знаат со кои стравови и дилеми се соочуваат жените, додека нивните најмили се во инкубатор и се борат за живот.

Powered by WP Bannerize