Powered by WP Bannerize

Како го доживеав поаѓањето на детето во прво одделение

Како го доживеав поаѓањето на детето во прво одделение

Тргнувањето на првачињата на училиште е стресно за нив, но за родителите повеќе. Како родител, имав трема и чувство на вознемиреност многу поголеми, откога и самата бев ученик.Се чувствував како пред испит, како пред полагање. Но овојпат, за разлика од некој минлив предмет, стојам пред искушението на најтешкиот родителски испит.

На една мајка на аутистично детенце и треба вработување

На една мајка на аутистично детенце и треба вработување

Славица Танева-Анева од Штип е мајка на три деца од кои едното е со аутизам.Таа и нејзиниот сопруг се невработени, имаат завршено Филошки факултет, македонски јазик и книжевност и со години се обидуваат да најдат вистинска работа која соодветно ќе биде платена на трудот.

Пенова: Детето ми е повлечено, заради сиромаштијата

Пенова: Детето ми е повлечено, заради сиромаштијата

Сузана Пенова на најсуров начин на сопствена кожа чувствува како е да работиш, а често да немаш ни за леб. Оваа самохрана мајка е вработена како хигиеничарка во Општина Карпош, живее во трошна куќа со својот 14-годишен син Илија. Куќата само што не се распаднала, страв со кој се соочува секојдневно.Со синот живеат во две соби, под секакви човечки услови.

Николоска Цветковиќ: Децата со посебни потреби не треба да бидат маргинализирани

Николоска Цветковиќ: Децата со посебни потреби не треба да бидат маргинализирани

Елена Николоска Цветковиќ е храбра мајка која секојдневно се бори со животните предизвици, бидејќи нејзиното детенце има дисхармоничен развој. Секојдневието подразбира носење на ќеркичката кај дефектолози и стручни лица, макотрпна работа и вложување, финансии за терапии, преборување со околината. Но, таа во интервјуто за мама365 ги советува родителите со слични или исти проблеми да не ја губат надежта и да се борат за правата на децата.

Помошта пристигна во домот на Доца

Помошта пристигна во домот на Доца

Хуманите луѓе веќе доставија помош до домот на Доца, каде што донираа нова облека за девојчето, облека за мајката, а им беше даден и телевизор, компјутер и парични средства.

Писмо од читателка-доењето ми стана ноќен кошмар

Писмо од читателка-доењето ми стана ноќен кошмар

Една од најубавите и најздравите работи за мајката и бебето-доењето може многу лесно да се претвори во ноќен кошмар, посебно ако живеете во земја каде недостасува стручна помош и поддршка, а дури и по првите денови поминати во болница по породувањето ве учат дека бебето мора да се дохранува со вештачко адаптирано млеко.

На мајка и ќерка им треба нашата помош

На мајка и ќерка им треба нашата помош

Доца е самохрана мајка, која што живее во трошна куќа во Кисела Вода. Има прекрасна ќерка која завршува петто одделение и е најдобар ученик во одделението.

Ако начинот на здраво хранење е помодарство, тогаш тоа е најдоброто помодарство до сега, интервју со Маја Платнар

Ако начинот на здраво хранење е помодарство, тогаш тоа е најдоброто помодарство до сега, интервју со Маја Платнар

Една поговорка вели: „ ние сме она што јадеме “! Се почесто слушаме и гледаме за здрава исхрана. Апели од стручни лица велат дека здравата исхрана е лек за многу болести а исто така може и да спречи многу од болестите. Токму здрават исхрана беше повод за разговор со Маја Платнар која подготвува термички необработена храна.

На дански начин: Оставете ги децата голи на снег

На дански начин: Оставете ги децата голи на снег

Копенхаген има прекрасна архитектура , па оттаму очекувано е и градинките да се весели, шарени, топли, со заинтересирани и посветени воспитувачки. Но, овие детски установи таму наликуваат на бараки, со сиви ѕидови и подови, без боја, играчки, цртежи, а воспитувачките едвај да се занимаваат со децата, објаснува хрватката Кристина Волспергер Даниловски, која во Копенхаген се преселила во 2009 година. По три години, таа се враќа да живее во Загреб и ја објавува книгата „Данци и странци“.

Нема ништо поважно од детската среќа-шведско-македонска приказна

Нема ништо поважно од детската среќа-шведско-македонска приказна

Билјана Велковска е наша редовна читателка. Мајка на три годишната Марта и сопруга на швеѓанецот Маркус. Големата љубов од Прилеп, ја однела во Малме. Таму живее со своето семејство. За разликите во начинот на живеење, за нашиот и нивниот менталитет, за предностите и мааните, мама365 разговараше со нејзе.

Писмо од наша читателка-Чукам силно на ладните срца на луѓето

Писмо од наша читателка-Чукам силно на ладните срца на луѓето

Мама365 повика да се охрабрите сите вие мајки што имате аутистични деца и да ни пишете со какви проблеми се соочувате. Во инбокс на нашата фан страница на фејсбук ни стигна само едно писмо…мајката бараше да остане анонимна, а секој напишан збор не трогна длабоко.

Powered by WP Bannerize