Powered by WP Bannerize

Писмо од наша читателка-Чукам силно на ладните срца на луѓето

Писмо од наша читателка-Чукам силно на ладните срца на луѓето

Мама365 повика да се охрабрите сите вие мајки што имате аутистични деца и да ни пишете со какви проблеми се соочувате. Во инбокс на нашата фан страница на фејсбук ни стигна само едно писмо…мајката бараше да остане анонимна, а секој напишан збор не трогна длабоко.

Пецова-Илиескa: Се поголем број хакирани профили на деца и родители

Пецова-Илиескa: Се поголем број хакирани профили на деца и родители

Ние како родители, обожаваме да ставаме фотографии од нашите најмили на социјалните мрежи. Мерак ни е, со нашите виртуелни пријатели да споделиме колку децата ни си убави, паметни, слатки и слично. Но, несвесно ја загрозуваме нивната безбедност.

Голем број мајки сведочат дека биле отпуштени од работа, поради бременост и по породување

Голем број мајки сведочат дека биле отпуштени од работа, поради бременост и по породување

Приказната на Елена Стојкоска во мама365, која поради тоа што станала мајка изгубила работа, покрена лавина реакции од многу мајки кои се нашле во слична или иста ситуација. Се покажа дека таа не е редок случај во нашето општстево која поради изборот да стане мајка го изгубила работното место.

Стојкоска добила отказ од фирмата, само затоа што станала мајка

Стојкоска добила отказ од фирмата, само затоа што станала мајка

Елена Стојкоска е мајка која за жал, поради изборот да стане мајка го изгубила работното место. Откако се породила, таа добила отказ од фирмата во која што работела. Разбирливо, таа чувствува голем револт поради оваа неправедна одлука и сака ова нејзино лошо искуство да го сподели со јавноста. Нејзиното писмо кое таа го испрати до редакцијата на мама365, го пренесуваме во целост:

Вистинска приказна за љубовта на една мајка

Вистинска приказна за љубовта на една мајка

Ова е вистинска приказна за пожртвуваноста на една мајка за време на земјотресот во Кина.

Мајчинството е повредно и од животот

Мајчинството е повредно и од животот

Може ли да се мери мајчинството? Кој може да ја опише и ограничи мајчината љубов? Секоја мајка за своето дете смета дека е најубаво, најпосебно и најсакано.
Вообичаено е дека секоја своето си го сака најмногу, но една мајка си дала за право да каже гласно дека таа го сака детето повеќе од која било друга мајка што го сака своето дете.

НАША ПРИКАЗНА: Ми се сруши светот кога дознав дека од едно моите близначиња не преживеa

НАША ПРИКАЗНА: Ми се сруши светот кога дознав дека од едно моите близначиња не преживеa

Мај…лани во мај ја добив најубавата вест! Прв пат го чув срцебиењето на моите две близначиња. Две, мали точки кои светкајќи на мониторот покажуваа знак на два нови животи. Јас и мојот сопруг од тој момент живеевме за тие два животи. Правевме планови, ги замислувавме, прогнозиравме со полот, баравме имиња, разгледувавме идеи како и каде да ги сместиме двете креветчиња околу нашата спална. Растеше мојот стомак, растеа и тие во него.

Колку чини христијанската вера?

Колку чини христијанската вера?

Овој текст одлучив да го посветам на она што мене ми се случи викендот. Имено, по најубавиот настан кој со радост и љубов го направивме за нашето дете, ја крштевавме и и дадовме вера, чувствувам револт и гнев!

Борбата за Никола и Стeфан траеше цели 14 години

Борбата за Никола и Стeфан траеше цели 14 години

Борбата на Катерина и Виктор Стојкови да добијат свое потомство, траеше точно 14 години. Првиот удар нашата храбра мајка Кате го доживеала во 2003 година, кога морала да замине на операција на циста на јајникот. Сакала што поскоро да ја отстрани, надевајќи се дека после тоа веднаш ќе остане бремена, но не било така.

Кога малите деца се големи за чашка пиво?

Кога малите деца се големи за чашка пиво?

Кога има празници, сите се радосни. Затоа и се слават нели, за да се развеселат луѓето. Децата особено им се радуваат на овие денови. Намалени се обврските, сите се расположени, се прават прошетки, роднините се посетуваат. На децата им е мило што можат послободно да си играат, контролата е послаба, а тие добиваат и подароци или пари од постарите, па си купуваат што сакаат.

Цела недела одела на работа во облека што ја бирал тригодишниот син

Цела недела одела на работа во облека што ја бирал тригодишниот син

Самар Белеса, актерка, блогерка и мајка на 2 дечиња, решила да му дозволи на 3-годишниот син Роквел во текот на една недела да ја одбира нејзината облека. Таа вели дека вообичаено мајките се тие што носат одлуки, така да промената им дошла добро и на двајцата.

Powered by WP Bannerize