Powered by WP Bannerize

Лековитите својства на јаболковиот оцет

Лековитите својства на јаболковиот оцет

Јаболковиот оцет има антибактериско дејство, ги убива бактериите, габичките и другите микроорганизми, а помага и во борба против вирусите.

Решете го проблемот со испуканите пети со помош на купката од рузмарин

Решете го проблемот со испуканите пети со помош на купката од рузмарин

Ако ве мачи проблемот со испуканите пети, пробајте го овој ефикасен домашен третман кој значително ќе ја омекне сувата и испукана кожа.

Направете сами масло од кантарион

Направете сами масло од кантарион

Маслото од кантарион е многу лековито. Може да го подготвите дома и да го користите за рани и опекотини, а може и да се пие 1-2 лажички дневно за лекување на чир на желудникот.

Чајот од мајчина душица лек за повеќе женски болести

Чајот од мајчина душица лек за повеќе женски болести

Мајчината душица еедна од најлековитите билки кое цвета кон крајот на мај, почетокот на јуни, а лековитите својства се наоѓаат во листот и во цветот.

Како да подготвите масло од јоргован-природен лек против ревматични болки

Како да подготвите масло од јоргован-природен лек против ревматични болки

Со пролетта доаѓа и опојниот мирис на јоргованот. Но, освен што можеме да уживаме во неговиот прекрасен мирис и боја, можеме да го искористиме и за подготовка на навистина ефикасен лек против ревматски заболувања.

Природен шампон за неверојатно брз раст на косата

Природен шампон за неверојатно брз раст на косата

Ублажете ја загубата на косата и поттикнете го нејзиниот раст со помош на овој ефикасен домашно приготвен шампон од природни состојки.

Комбинацијата од мед и лук е најмоќниот природен лек

Комбинацијата од мед и лук е најмоќниот природен лек

Сигурни сме дека веќе ви е познато моќното антибактериско и антигабично дејство на лукот, кој може лесно да се спореди со најдобрите антибиотици.

Лимонот прва помош против потемнета кожа на лактите

Лимонот прва помош против потемнета кожа на лактите

Многу често кожата на лактите или петите може да добие потемна боја, да се здебели и да се исуши.

Најделотворниот лек против мигрена

Најделотворниот лек против мигрена

Луѓето кои патат од мигрена знаат колку непријатна е таа болка. Мигрената може прилично да ви го загорчи животот, а некогаш е дури и отпорна на лекови против болка. Меѓутоа, постои метод кој им помага речиси на сите луѓе.

Чајот од камилица е лек за стомачните болки кај децата

Чајот од камилица е лек за стомачните болки кај децата

Чајот од камилица е особено добар за смирување на нервниот систем. Доколку сте под постојан стрес, на работа или дома, редовно конзумирајте чај од камилица. Само по неколку дена редовно конзумирање на овој чај, ќе забележите драстични промени. Ќе се чувствувате посмирено, опуштено и повесело.

Рузмарин-здрава билка

Рузмарин-здрава билка

Рузмаринот е миризлива билка која совршено се совпаѓа со медитеранската кујна, а во медицината се користи како аналгетик и како средство против главоболка, но помага и при проблемите во варењето.

Powered by WP Bannerize