Powered by WP Bannerize

Домашна маст против егзема кај децата

Домашна маст против егзема кај децата

Егземата претставува општ термин за повеќе видови на воспаленија на кожата. Атопичен дерматит е најчестата форма на егземата. Појавата на егзема е најчеста кај бебињата и малите деца, но не ретко се појавува и кај воздрасните.

Најефикасната природна маска против опаѓање на косата

Најефикасната природна маска против опаѓање на косата

Наместо да купувате скапи и непроверени препарати за да го спречите опаѓањето на вашата коса ви предлагаме сами да направите природна маска, која што својата ефикасност му ја должи на богатиот витамински состав кој пак помага во процесот на создавање на меланин и го јакне коренот на косата, спречувајќи го нејзиното опаѓање. Истовремено косата ќе добие здрав и сјаен изглед.

Чувар куќа и мед-природен лек за сите видови на цисти

Чувар куќа и мед-природен лек за сите видови на цисти

Ова народно име билката го добила по старите народни верувања. Од дамнина се верувало дека чувар куќата штити од удар од гром, од пожар и невреме, од лоши духови и уроци. Семејството се сметало за заштитено од незгоди, и му се предвидувало благосостојба и просперитет во сите полиња доколку во дворот од куќата имале засадено барем едно коренче од оваа билка.

Надополнете го недостатокот од јод во организмот

Надополнете го недостатокот од јод во организмот

Познато е дека нашиот организам не произведува јод и затоа е потребно да го внесуваме преку исхраната. Дневната потреба на јод изнесува околу 150 микрограми. Намирници кои во својот состав поседуваат значителна количина на јод се морските плодови, жолчката, месото, млекото, јодирана сол и водата.

Напиток за успешно лекување на бактеријата ешерихија коли

Напиток за успешно лекување на бактеријата ешерихија коли

Оваа “досадна” бактерија е многу чест причинител на уринарни инфекции. Лекувањето понекогаш знае да биде навистина долготрајно и мачно.

Лут напиток за силен имунитет

Лут напиток за силен имунитет

Зајакнете го вашиот имунитет со помош на домашно подготвен лек.Овој напиток докажано го заканува имунитетот и го подобрува целокупното здравје на организмот.Доволно е во текот на денот да конзумирате само една супена лажица од овој напиток, но истовремено бидете подготвени за неговиот лут вкус. Токму поради неговиот специфично силен вкус не е наменет за деца.

Природни лекови за болки во увото кај децата

Природни лекови за болки во увото кај децата

Некои луѓе велат дека болките во увото се едни од најсилните болки што ги почувствувале. Болното уво знае да биде вистинско измачување за децата, особено кога е пропратено со воспалителен процес.

Лековито вино од коприви

Лековито вино од коприви

Бројни се лековитите својства на копривата, билка која уште одамна се користи во медицински цели. Покрај подготовката на варива, сокови, чај, од копривите можете да направите и исклучително лековито вино кое може да ви помогне при чир во желудникот, напнатост, бубрежни заболувања, проблеми со коските и подуеност.

Домашен пијалок за исфрлување на шлајм

Домашен пијалок за исфрлување на шлајм

Доколку детето има потешкотии при исфрлување на шлајм, во тоа ќе ви помогне потполно природен сируп. Еве како да го подготвите:

Домашен лосион против темните флеки на кожата

Домашен лосион против темните флеки на кожата

Темните флеки можат да се појават на кожата на лицето, деколтето и горниот дел од телото како што се рамениците и рацете.

Домашна маст против воспалено грло

Домашна маст против воспалено грло

Доколку вашето дете често страда од болно грло тогаш обидете се да ја направите оваа делотворна маст која многу лесно се подготвува.

Powered by WP Bannerize