Powered by WP Bannerize

Намалете три килограми за пет дена јадејќи чоколадо

Намалете три килограми за пет дена јадејќи чоколадо

Чоколадната диета ветува губење на три килограми за само пет дена. Според нутриционистот Лена Ниман  темното чоколадо кое е основа на оваа диета го зазбрзува метаболизмот, а со тоа и се топат килограмите.

Доматот е одличен за нега на кожата

Доматот е одличен за нега на кожата

Доматот во козметички цели можете да го искористите на повеќе начини.

Како да подготвите домашен овошен јогурт од кајсии

Како да подготвите домашен овошен јогурт од кајсии

Искористете ја сезоната на кајсиите и подгответе го овој освежителен и здрав оброк во кој можат да уживат сите членови на семејството, дури и бебиња постари од седум месеци.
Потребни состојки ( за една порција )
– една кајсија
– 100 милилитри јогурт
( малку ванила по желба )
Начин на подготовка:
Излупете ја праската и извадете и ја семката. Излупената праска изгмечете ја со вилјушка. Додајте го јогуртот и промешајте. По желба може да изрендате сосема мало парче од стапче од ванила.

Морковот е силен борец против канцерогените клетки

Морковот е силен борец против канцерогените клетки

Морковот е богат со еден од повеќето неопходни антиоксиданти, способни според експертите да ги заштитат од рак – бета каротин.

Маска за сува кожа на лицето од јагоди

Маска за сува кожа на лицето од јагоди

Сувата кожа на лицето може да предизвика многу проблеми, а исто така потребни се и дополнителни мерки за третман и одржување. 

Листа на најчисти овошја и зеленчуци

Листа на најчисти овошја и зеленчуци

Од неодамна нутриционистите овозможија листи со овошја кои се најмалку третирани со штетни пестициди.

Подгответе напиток од банана кој ги топи калориите

Подгответе напиток од банана кој ги топи калориите

Овој исклучително хранлив напиток е одличен за консумирање непосредно пред да започнете со одредена физичка активност. На тој начин, телото ќе може да ги искористи сите хранливи состојки до максимум.

Тиквичката е идеална хранлива намирница за сите оние кои сакаат да ослабнат

Тиквичката е идеална хранлива намирница за сите оние кои сакаат да ослабнат

Тиквичка со право се нарекува совршена летна намирница. Таа е исклучително богата со витамини, меѓу кои најзастапени се витамините А, К, Б и Ц, манган и калциум, магнезиум, фосфор, бакар, рибофлавини, цинк, железо и калиум. 

Што ќе се случи со вашиот организам ако го елиминирате шеќерот од исхраната

Што ќе се случи со вашиот организам ако го елиминирате шеќерот од исхраната

Индустрискиот и преработениот рафиниран шеќер како една од најштетните состојки во исхраната секогаш носи голем потенцијал за развој на одредени заболувања во организмот.

Јагодите го забрзуваат слабеењето

Јагодите го забрзуваат слабеењето

Нутриционистите велат, ако сакате побрзо да намалите неколку килограми тогаш уживајте во вкусот на јагодите-секојдневно!

Пилинг од ориз за чиста и блескава кожа

Пилинг од ориз за чиста и блескава кожа

Овој пилинг подготвен во домашни услови е одличен начин како природно да ги исчистите порите на кожата од сите наталожени нечистотии.

Powered by WP Bannerize