Powered by WP Bannerize

Не ги елиминирајте маслата од секојдневната исхрана

Не ги елиминирајте маслата од секојдневната исхрана

Маслата се главен извор на полинезаситени и мононезаситени масти во исхраната, кои треба да бидат најзастапените масти во исхраната.

Не пијте вода половина час пред и по јадењето

Не пијте вода половина час пред и по јадењето

Пиењето вода во текот на јадењето може да направи повеќе штета отколку корист.

Како да ја победите потребата за брза храна

Како да ја победите потребата за брза храна

Брзата и нездрава храна освен што е лоша за вашата линија, лоша е и за вашето целовкупно здравје, но за жал многу луѓе се заразени со оваа нездрава навика.

Едноставен начин како да ги зајакнете кршливите нокти

Едноставен начин како да ги зајакнете кршливите нокти

Ако вашите нокти се тенки и лесно кршливи послужете се со моќната комбинација на витамин А и витамин Ц.

Како најлесно да замрзнете пиперки за полнење

Како најлесно да замрзнете пиперки за полнење

Ако во замрзнувачот ставите пиперки за полнење, а тие секогаш заземаат голем простор, одберете големи бабури, отсечете им ги врвовите, исчистете ги и измијте ги убаво.

Куркумата го лекува чирот на желудникот

Куркумата го лекува чирот на желудникот

Досегашните научни истражувања спроведени на универзитетите ширум светот недвосмислено докажуваат дека куркумата може да замени точно 14 апчиња за лечење различни болести.

Како да подготвите маринада од пиво и ѓумбир

Како да подготвите маринада од пиво и ѓумбир

Збогатете го вкусот на говедското месо со оваа маринада од пиво и ѓумбир.

Не го хранете само телото туку и вашиот имунолошки систем

Не го хранете само телото туку и вашиот имунолошки систем

Консумирајќи разновидна и избалансирана храна всушност во голема мерка не го храните не само вашето тело туку и вашиот имунолошки систем.

Како да проверите дали квасецот е расипан

Како да проверите дали квасецот е расипан

Многу често за неуспешните кулинарски обиди со тесто домаќинките го обвинуваат квасецот сомневајќи се во неговата свежина.

Пробиотиците успешни во борбата против алергиите

Пробиотиците успешни во борбата против алергиите

Според новото истражување на научниците од Универзитетот во Флорида, симптомите на алергиските реакции можат да бидат олеснети преку редовно консумирање на пробиотици.

Сокот од боровинки е одличен извор на антиоксиданси

Сокот од боровинки е одличен извор на антиоксиданси

Овозможете си полна чаша здравје, богатство од витамини и антиоксиданси со консумирање на една чаша сок од боровинки и јагоди во текот на денот.

Powered by WP Bannerize