Powered by WP Bannerize

Кои житарки не содржат глутен

Кои житарки не содржат глутен

Исхранта без глутен ниту од близу не е еднолична и сиромашна бидејќи постојат многу житарици кои не содржат глутен а се богати со јаглени хидрати, протеини, витамини и минерали.

Дали бебето е гладно?

Дали бебето е гладно?

За бебето да го нахраните тогаш кога навистина е гладно, треба да бидете запознаено со неговото однесување. Стручњаците советуваат да го испитате рефлексот на бебињата за цицање.

Три големи грешки во исхраната кои го успоруваат нашиот метаболизам

Три големи грешки во исхраната кои го успоруваат нашиот метаболизам

Метаболистичкиот процес го означува претворањето на храната и пријалоците кои ги конзумираме во енергија која му е потребна на организмот.

Храна која ја поттикнува креативноста

Храна која ја поттикнува креативноста

Креативна блокада-скоро сите ние сме ја доживеале барем еднаш во животот. Ако ви се чини дека нема помош се лажете, храната всушност има неверојатна способност да ја поттикне нашата продуктивност и креативност. 

Три причини плус зошто треба да се почестите со шолја кафе

Три причини плус зошто треба да се почестите со шолја кафе

Неретко слушаме како некои луѓе велат дека не би можеле да преживеат без шолја кафе- претерување кое всушност има голема тежина.

Топ три намирници кои ќе ви помогнат да имате мирен сон

Топ три намирници кои ќе ви помогнат да имате мирен сон

Ако ве мачи несоница, не посегнувајте по лекови. Пробајте да се изборите со несоницата и да спиете мирно со помош на одредени хранливи намирници кои во најмала рака имаат улога на природни седативи.

Засладувачот од билката стевиа е повеќе од замена за шеќер

Засладувачот од билката стевиа е повеќе од замена за шеќер

Стевија е природен засладувач кој е дури 300 пати посладок од шеќерот. Се прави од листот од билката stevia rebaudiana која расне во Јужна Америка.

Со чаша вино до поголемо ниво на омега 3 масни киселини во организмот

Со чаша вино до поголемо ниво на омега 3 масни киселини во организмот

Истражувањето спроведено во 2008 година, а објавено во списанието American Journal of Clinical Nutrition открива дека личностите кои секојдневно конзумираат по миминум 100 милилитри црно вино во текот на денот имаат поголемо ниво на омега 3 масни киселини во организмот.

Овошната салата-кралица на трпезата

Овошната салата-кралица на трпезата

Научниците досега откриле илјадници биолошки активни состојки во овошјето, зеленчукот и јаткастите плодови кои се важни за нашето здравје.

Со маринада намалете ги несаканите ефекти од честото конзумирање на месо

Со маринада намалете ги несаканите ефекти од честото конзумирање на месо

Доколку сте љубител на месото и го јадете често, треба да знаете дека постои многу едноставен начин да ги неутрализирате негативните последици од неговото често конзумирање.

Фото: Брзата храна на слика vs брзата храна на чинија

Фото: Брзата храна на слика vs брзата храна на чинија

За да креираат фотографија на која што производот ќе изледа вкусно и ќе го примами скоро секој од нас, индустриските гиганти за производство и трговија со брза храна работат исто толку мачно и долготрајно како и производителите на автомобили ( знаејќи дека при производството на еден автомобил од марката BMW се вклучени дури 36 инжињери кои ја проверуваат брзината на затворање на автомобилската врата )

Powered by WP Bannerize