Powered by WP Bannerize

Храната може да ви помогне во борбата против акните

Храната може да ви помогне во борбата против акните

Хранливите намирници кои имаат висок гликемиски индекс пожелно е да се избегнуваат од страна на сите оние луѓе кои имаат проблеми со акните. 

Чинија леќа за енергија и виталност во текот на целиот ден

Чинија леќа за енергија и виталност во текот на целиот ден

Резултатите од едно неодамнешно американско истражување објавено во списанието „Diabetes Research and Clinical Practice“ докажува дека оние луѓе кои често консумираат леќа имаат поголем број на растворливи влакна ( знаеме дека леќата е вистинско богатство на растителни влакна ), а со самото тоа  имале и подобрено ниво на гликоза во крвта.

Леќата го чува здравјето на срцето

Леќата го чува здравјето на срцето

Леќата е омилена хранлива намирница кога станува збор за здравјето на срцето.

Хељдата е одлична намирница за лицата кои се на безглутенска диета

Хељдата е одлична намирница за лицата кои се на безглутенска диета

Со изобилство на хранливи материи хељдата ги надминува пченката, пченицата и оризот.

Како да подготвите ликер од мандарини

Како да подготвите ликер од мандарини

Лесно пригответе го овој вкусен и мирислив домашен ликер од мандарини.

Хибискусот содржи вистинско богатство на антиоксиданси

Хибискусот содржи вистинско богатство на антиоксиданси

Поради големата количина на антиоксиданси во хибискусот, со право се вели дека во него лежи тајната на здравиот и долг живот.

Тајната за здраво живеење лежи во малите промени

Тајната за здраво живеење лежи во малите промени

Промените кон поздравиот начин на живот не мора да се случуваат одеднаш.

Антиалергиско смути

Антиалергиско смути

Вкусен напиток кој ќе ви помогне полесно да се изборите со пролетните алергии.

Црното чоколадо штити од штетните ув зраци

Црното чоколадо штити од штетните ув зраци

Ако сакате да ја заштитите вашата кожа од оштетувања предизвикани од сончевите УВ зраци, посегнете по темно чоколадо кое е богато со антиоксиданси.

Новите рецепти не се темелат на потребите на организмот

Новите рецепти не се темелат на потребите на организмот

Kвалитетот на животот како сложен феномен ги опфаќа сите сегменти од нашиот живот и начинот на кој што делуваме во секојдневието.

Храна која влијае врз појавата на акните

Храна која влијае врз појавата на акните

Храната со низок гликемиски индекс предизвикува многу постабилен и побавен пораст на инсулинот во крвта, со што не влијае на појавата на акните.

Powered by WP Bannerize