Powered by WP Bannerize

Зелениот лиснат зеленчук – храна за здрав мозок и подобро помнење

Зелениот лиснат зеленчук - храна за здрав мозок и подобро помнење

Општо е  познато е дека храната која што ја конзумира трудницата во голема мера влијае врз квалитетот на развојот на плодот.

Зошто зелениот чај е најздрав пијалок?

Зошто зелениот чај е најздрав пијалок?

Богат со антиоксиданси и други состојќи корисни за чување на здравјето, зелениот чај е најздравиот пијалок на планетата, тврдат добро упатени во моќта на дејствување на билките.

Зошто е добро сладоледот да се јаде и преку зима

Зошто е добро сладоледот да се јаде и преку зима

Интересен е податокот дека дека најмногу сладолед на годишно ниво јадат жителите на скандинавските земји, кои  не можат баш да се пофалат со топлата клима.

Хормоните виновни за зголемениот апетит

Хормоните виновни за зголемениот апетит

Постои хормон кој во човековиот организам делува како преносител на информацијата дека сме гладни до мозокот и практично диктира колку храна ни е потребна во зависност од телесната градба и животните навики.

Истражување: Портфолио диетата е најздравиот начин на исхрана

Истражување: Портфолио диетата е најздравиот начин на исхрана

Според истражувањето објавено во списанието “Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Disease најдобар начин на исхрана кој го зајакнува срцевиот мускул и влијае врз здравјето на целокупниот кардиоваскуларен систем е тн. портфолио план на исхрана која во основа се состои од јаткасти плодови, соја, зелен лиснат зеленчук и мешунки.

Зошто е добро да јадете пет до шест помали оброци во текот на денот

Зошто е добро да јадете пет до шест помали оброци во текот на денот

Најголемата грешка што ја прават луѓето во однос на начинот на распоредување на дневните количини на храна е ограничувањето на оброците на еднаш до два пати во текот на денот. Во тој случај најчесто се внесува повеќе храна отколку што е потребно.

Исчистете го црниот дроб со помош на горка сол

Исчистете го црниот дроб со помош на горка сол

Ако имате проблем со замастување на црниот дроб, помогнете си со употреба на овој навистина ефикасен домашен лек на база на горка сол.

Маска за подмладување на лицето

Маска за подмладување на лицето

Познато е дека витаминот Е важи за витамин на убавината и младоста. Имено овој витамин го успорува стареењето на кожата, ги ублажува борите и го намалува заморот. Делува на кожата како колаген. Кожата се подмладува и станува позатегната. Глицеринот ја задржува влажноста во кожата.

Пет причини зошто треба да јадете калинки

Пет причини зошто треба да јадете калинки

Калинката (punica grantum) е едно од најлековитите овошки, но за жал многу ретко ја користиме за подготовка на јадења или пак ја конзумираме свежа.

Јадете помалку и сте физички активни а сепак не слабеете-виновни се токсините

Јадете помалку и сте физички активни а сепак не слабеете-виновни се токсините

Постојат многу причини за отпор за губење на тежината. Промените во нивото на хормоните, неправилната исхрана и недоволната физичка активност се првенствена причина што доведува до неможност телото да го намали вишокот на тежина.

Виновниците за дебелеењето се всушност обезогените

Виновниците за дебелеењето се всушност обезогените

Точно е дека недостатокот на физичка активност и калоричната храна се главните причинители за гојазноста, но сепак треба да знаеме дека постојат одредени супстанции наречени обезогени кои се наоѓаат во предметите околу нас, кои исто така се виновни за дебелеењето.

Powered by WP Bannerize