Powered by WP Bannerize

Црното вино го забрзува слабеењето

Црното вино го забрзува слабеењето

Редовната конзумација на црно грозје и производи добиени со преработка на црно грозје претставува превенција од појава на гојазност кај популацијата.

Позитивните придобивки од лененото семе

Позитивните придобивки од лененото семе

Семето од ленот со години се дел од исхраната на многу народи. Овој прехрамбен продукт со право е дел од здравата исхрана. Може да се конзумира поединечно или пак како зачин во многу други јадења. Збогатувајќи ја исхраната со лененото семе ќе го зголемите богатството од лековити состојки што ги внесувате во организмот.

Пилинг за усни од цимет и кокосово масло

Пилинг за усни од цимет и кокосово масло

Кожата на усните е исклучително осетлива бидејќи постојано е изложена на надворешните влијанија. На секоја од нас и се случило барем еднаш усните да ни бидат распукани, што истовремено колку што е естетски тој проблем толку е и непријатен поради чувството што се појавува на затегнатост и печење.

Копривата како незаменлив лек од природата

Копривата како незаменлив лек од природата

Копривата веќе со векови се користи во медицински цели. Ова лековито растение содржи низа биолошко активни супстанци кои делуваат смирувачки кај воспалителните процеси. Се чини дека нема подобар лек за алергии од копривата.

К2 – важен витамин за жените

К2 – важен витамин за жените

Незаменливата улога на витаминот К2 во човечкиот организам е откриена во дваесеттите години на минатиот век. Непроценлив е неговиот придонес за одржувањето на здравите заби и коски, еластичност на кожата и превенција од кардиоваскуларни заболувања.

Стоп за ледено ладната вода

Стоп за ледено ладната вода

Се лажете ако мислите дека чаша ладна вода со лед може да ви помогне да ги преживеете летните горештини. Научниците предупредуваат дека таа во човековото тело дејствува сосема поинаку.

Позитивно влијание на витамините Ц и Е кај жените со синдом на полицистични јајници

Позитивно влијание на витамините Ц и Е кај жените со синдом на полицистични јајници

Зголеменото создавање на слободни радикали значи дека телото е под оксидативен стрес. Тој стрес е зголемен кај жените кои што боледуваат од синдромот на полицистични јајници.

Магдоносот-вистинско чудо на природата

Магдоносот-вистинско чудо на природата

Магдоносот содржи аминокиселини, кои учествуваат во градбата на сите клетки на организмот. Внесот на есенцијални аминокиселини е многу важен, бидејќи организмот нив неможе да ги синтетизира, и тие остануваат како такви важен градежен елемент на протеините. Магдоносот ја содржи аминокиселината хистидин, која во голема мера го спречува развојот на туморот организмот. Поради големото количество на витамини, минерали и аминокиселини, магдоносот уште се нарекува и природен антиканцероген. Тој ја зајакнува одбрамбената способност на организмот, и помага во борбата против ракот на тој начин што го чисти организмот од слободните радикали.

Ризикот од повреди е најмал при пливање, но има и други опасности

Ризикот од повреди е најмал при пливање, но има и други опасности

Ако треба внимателно да изберете спорт со кој детето ќе се занимава, за да се избегнат повреди, најдобро е тоа да биде пливање.

Примени на маслиновото масло во домаќинството

Примени на маслиновото масло во домаќинството

Маслиновото масло е вистински дополнувач на убавиот вкус на храната. Но оваа здрава намирница е навистина делотворна и во други аспректи во рамките на домаќинството. Пред се таа е вистински елиминатор на нечистотиите во домот.

Традиционална заштита од сончевите зраци

Традиционална заштита од сончевите зраци

Кога се изложуваме на сонце кожата темнее поради создавање на поголема количина на меланин во организмот. Тоа е пигмент кој ги апсорбира сончевите зраци.

Powered by WP Bannerize