Powered by WP Bannerize

Уживајте во вкусот на јаболката и победете ги кардиоваскуларните заболувања

Уживајте во вкусот на јаболката и победете ги кардиоваскуларните заболувања

Група научници од Оксфорд го споредувале ефектот од лековите за намалување на лошиот холестерол, кои имаат доста непосакувани дејства и редовното конзумирање на јаболко. 

Строгите диети ги уништуваат коските

Строгите диети ги уништуваат коските

Тинејџерките кои држат дието можат да го загрозат своето здравје на коскениот систем, предупредуваат британските научници од универзитетот во Бристол.

Остеопорозата е најчеста во периодот на менопаузата

Остеопорозата е најчеста во периодот на менопаузата

Бројот на жени заболени од остеопороза е речиси четири пати поголем од бројот на мажи кои страдаат од истата болест.

Ефикасно средство кое ги отстранува флеките и лошата миризба од душекот

Ефикасно средство кое ги отстранува флеките и лошата миризба од душекот

На површината на вашите душеци се видливи неколку флеки или можеби душекот непријатно мириса?

Сода бикарбона во служба на здрава и негувана кожа

Сода бикарбона во служба на здрава и негувана кожа

Овој продукт што е неизбежен дел од скоро сечија кујна, значително може да помогне во одржувањето на здравјето на кожата, правејќи ја чиста, сјајна и негувана на сосема природен начин.

Постепеното слабеење е најдобро за здравјето

Постепеното слабеење е најдобро за здравјето

Губете килограми постепено, а при тоа обидете се да одржите баланс во исхраната.

Пилинг за лице од лимон и шеќер

Пилинг за лице од лимон и шеќер

Лимонот е овошка која изобилува со антибактериските својства што ја прави еден од најдобрите средстрва за  чистење на црнките на кожата и општо масната кожа.

Виолетова боја на јајцата со помош на црвено вино

Виолетова боја на јајцата со помош на црвено вино

Виното е уште еден природен обојувач на лушпите од јајцата. Боејќи ги јајцата со вино ќе добиете воодушевувачка виолетова боја.

Природно боење на Велигденските јајца со лушпи од кромид

Природно боење на Велигденските јајца со лушпи од кромид

Лушпите од кромид можат да ги обојат јајцата во различни нијанси кои варираат од жолта до црвена и кафена на сосема природен начин.

Спанаќот ќе ги обои јајцата во прекрасна зелена боја

Спанаќот ќе ги обои јајцата во прекрасна зелена боја

Спанаќот или копривата се билките кои на сосема природен начин ќе ја обојат лушпата од јајцето во прекрасна зелена боја.

Најчести грешки при варењето на јајцата

Најчести грешки при варењето на јајцата

Иако нема некоја голема филозофија во подготвувањето варени јајца, сепак овие грешки во подготвувавето на јајцата може да го расипат општиот впечаток.

Powered by WP Bannerize