Powered by WP Bannerize

Простувањето е голем предизвик за секој пар

Простувањето е голем предизвик за секој пар

Вашиот бивш партнер посакува да му дадете уште една шанса, меѓутоа вие не сте сигурни дали би требало да се врати во вашиот живот или не, судејќи по тоа дека вашата врска завршила лошо. Ако во моментов имате сличен проблем, можеби ќе ви помогнат следните неколку совети.

Доколку вие и вашиот партнер сте останале во добри односи после раскинувањето, ако немало озборување и тешки зборови, тоа е знак дека сте го задржале меѓусебното почитување кое е предуслов за добри односи во врската.

Во спротивно, немојте да размислувате за продолжување на приказната, затоа што не сте емотивно зрели за тој предизвик. Пред да се впуштите во врска со поранешниот партнер, добро размислете за причините поради кои што сте раскинале. Искрено поразговарајте и пробајте да ги поправите грешките. Луѓето ретко се менуваат, ама љубовта сигурно е најдобрата причина да свртите нов лист во животот.

Простувањето е голем предизвик за бившите партнери. Брачните терапевти советуваат, ако веќе се одлучите за продолжување на врската, пробајте да му простите на партнерот ако ве повредил на било кој начин. Врската не може да има светла иднина ако во неа внесете злопамтило, рането срце и повредена суета.

 

Семејните оброци се чувари на семејната среќа

Семејните оброци се чувари на семејната среќа

Според едно истражување семејствата кои заедно вечераат повеќе се смеат.

Децата одговараат: Зошто со нетрпение чекам да пораснам

Децата одговараат: Зошто со нетрпение чекам да пораснам

Светот на возрасните е најголемата детска мистерија. Во детството кога сме најбезгрижни и понатаму најголема желба ни е да почувствуваме како е да си голем, возрасен.

Работи во врската кои се полоши од неверство

Работи во врската кои се полоши од неверство

Неверството на партнерот е една од работите која ќе ја разниша довербата или потполно ќе ја уништи. Но, освен неверството постoјат и други подеднакво опасни потези кои ќе ја нарушат слогата во љубовта.

Што никогаш не треба да ја прашате жената после секс

Што никогаш не треба да ја прашате жената после секс

Истражувањата покажуваат дека оргазам при вагинална пенетрација доживуваат само 56 проценти од жените.

Семејните односи по раѓањето на бебето – една од најголемите грижи на идните татковци

Семејните односи по раѓањето на бебето - една од најголемите грижи на идните татковци

Според една он-лине анкета во која учевствувале повеќе од 3000 испитаници, идните татковци се очигледно многу загрижени за тоа во која насока ќе се одвиваат семејните односи, односно односот со партнерката откако во домот ќе дојде новороденчето.

Долгите врски го намалуваат женското либидо

Долгите врски го намалуваат женското либидо

Од испитувањата е утврдено дека најстабилен период за жените да доживеат оргазам е периодот во врската во првите 7 години, а воедно во истиот период сексуалното задоволство е и најпроменливо.

Едноставни одлуки кои ќе ви помогнат да бидете подобар родител

Едноставни одлуки кои ќе ви помогнат да бидете подобар родител

Не постои родител кој на своето дете сака да му даде повеќе од она што самиот го имал. Но растргнату меѓу приватни и професионални обврски, замор, стрес знаеме да изреагираме непримерно, да изгубиме нерви или да избувнеме. Еве некои совети за тоа како да бидете подобри родители.

Што ако децата ве фатат при секс

Што ако децата ве фатат при секс

Ситуацијата без сомнеж е крајно непријатна, така што не се поставува прашање само за нелагодност туку и тоа колку за децата е трауматично и збунувачко.

Отсуството на расправија како причина за развод на бракот

Отсуството на расправија како причина за развод на бракот

Избегнувањето на расправиите помеѓу партнерите во бракот поради некоја поголема цел како што е мирот во домот не е секогаш здрава и корисна опција.

Најдобриот брачен совет што можете да го добиете

Најдобриот брачен совет што можете да го добиете

Овој насмеан пар е во брак скоро две децении, а нивната тајна на успехот е многу едноставна:

Powered by WP Bannerize