Powered by WP Bannerize

Иако не изгледа така, родителите денес поминуваат повеќе време со децата од порано

Иако не изгледа така, родителите денес поминуваат повеќе време со децата од порано

Вработените татковци со децата поминуваат во просек по 35 минути секој ден, додека во седумдесетите имале само пет минути, покажала една заедничка студија на Универзитетот во Лондон и шпанскиот Универзитет во Севиља.

Грозно звучи ама научниците велат дека здраво е децата да ги јадат мрсулчињата

Грозно звучи ама научниците велат дека здраво е децата да ги јадат мрсулчињата

Можеби до сега се згрозувавте од тоа ако детето ги јадело мрсулчињата и сте го учеле дека не треба.Но најновата студија покажува дека мрсулите од носот се преполни со добри бактерии кои помагаат и поволно влијаат на тоа нашите заби и слузта да изградат квалитетна бариера против лошите бактерии.

До кога бебињата треба да носат памучни капи

До кога бебињата треба да носат памучни капи

Додека се во стомакот на мајката, бебињата се на топло и влажно опкружување, па кога ќе се родат може многу да им студи. Од тие причини, бабиците веднаш им ставаат памучни капи на глава.

Зошто не е добро детето да седи во положба W

Зошто не е добро детето да седи во положба W

Кога детето седи во положбата W неговото торзо е фиксирано што му оневозможува да се ротира или да ја префрла тежината од едната на другата страна на телото. Можноста и вежбањето на ротација на горниот дел на телото е важно за детето да научи да балансира додека се движи.

Маска од јагода против пребрзо замастување на косата

Маска од јагода против пребрзо замастување на косата

Маската од јагода е одлична за коса која брзо се масти.

Семејна авантура со велосипеди

Семејна авантура со велосипеди

Убавото време е мелем за душата на децата, но и повод секој слободен момент да го поминете заедно. Што и да правите ќе биде поквалитетно отколку да седите дома.

Боречките вештини се и за девојчиња

Боречките вештини се и за девојчиња

Можеби имате дилема дали своето девојче да го пуштите да тренира боречки вештини, бидејќи ја замислувате како балерина, гимнастичарка или тенисерка но стручњаците за овие спортови велат дека има многу предности зошто девојче да запишете на карате, џудо или теквондо.

Ако сте бремени, полека со обврските на работа

Ако сте бремени, полека со обврските на работа

Голем број на трудници не се откажуваат од својата работа за време на бременоста. Сепак, иако можеби ви се чини дека може да се носите со сите предизвици и покрај бременоста, не заборавајте дека таа бара поразличен пристап, повеќе одмор, опуштање и помалку стрес.

Маска од банана за побрз раст на косата

Маска од банана за побрз раст на косата

Бананата е овошка која што содржи многу витамини и минерали кои можат позитивно да влијаат врз растот на косата.

Со пубертетот почнува свеста за своето тело, односно изглед

Со пубертетот почнува свеста за своето тело, односно изглед

Кај најголемиот број на деца, единаесеттата година во животот е важна затоа што започнува процес на обилно лачење на полови хормони кои во следните неколку години ќе направат, телото на детето да се претвори во тело на млад маж или жена.

Дезадоранс или антиперспирант, во што е разликата

Дезадоранс или антиперспирант, во што е разликата

Антиперспирантите содржат хемикалии кои ги затвораат порите и на тој начин го спречуваат потењето. Од друга страна, дезадорансите дозволуваат потење, но ја сузбиваат непријатната миризба на потта.

Powered by WP Bannerize