Powered by WP Bannerize

Одложување на менструација за време на летување

Одложување на менструација за време на летување

Доколку за време на одморот сакате да ја одложите менструацијата, тоа може да се направи со користење на два вида на хормонски таблети.Комбинирањето на хормонските пилули кои содржат хормон естроген и прогестин се користат како за спречување на бременост така и за одложување на менструацијата.

Маска од блека и лимон за темелно чистење на кожата на лицето

Маска од блека и лимон за темелно чистење на  кожата на лицето

Оваа маска ќе ви помогне темелно да ја исчистите кожата на лицето.

Јаболковиот оцет ги јакне ноктите и го враќа нивниот природен сјај

Јаболковиот оцет ги јакне ноктите и го враќа нивниот природен сјај

Ако имате кршливи нокти тогаш не се двоумете да се потпрете на природната моќ на јаболковиот оцет.

Истражување: Чувањето тајни го попречува логичното размислување

Истражување: Чувањето тајни го попречува логичното размислување

 

Мајкл Слепиан, професор на Бизнис Школата во Универзитетот Колумбија смета дека чувањето на тајните за многу луѓе е создава исто чувство како да се притиснати од извесен физички товар.

Јаболковиот оцет помага кај сувата и оштетена коса

Јаболковиот оцет помага кај сувата и оштетена коса

Сувоста на влакното на косата може лесно да биде минато доколку сте упорни во употребата на оваа домашно приготвена маска од јаболков оцет.

Негувајте ги рацете со витаминската маска од квасец

Негувајте ги рацете со витаминската маска од квасец

Ако имате испукана кожа на рацете не се двоумете да ја искористите природната моќ на маската од квасец.

Не секоја облека може да ве заштити од штетните сончеви зраци

Не секоја облека може да ве заштити од штетните сончеви зраци

Памучната облека сигурно носи дополнителна заштита од штетните сончеви зраци во текот на летото.

И покрај желбата да добиете совршен тен не се „печете“ на плажа со часови

И покрај желбата да добиете совршен тен не се „печете“ на плажа со часови

За да си овозможите максимална заштита под жешките сончеви зраци не заборавајте да ја премачкате кожата на телото со крем со заштитен фактор барем триесетина минути пред да се изложите на директен удар на сонцето.

Зошто ни се лупи кожата после сончевите изгореници

Зошто ни се лупи кожата после сончевите изгореници

Лупењето на кожата изгорена од сончевите зраци е сосема нормална и неопходна појава. На тој начин кожата се ослободува од сите оштетени клетки.

И на заноктиците им е потребна нега

И на заноктиците им е потребна нега

Секогаш кога ќе си овозможите домашен маникир не заборавајте да обрнете дополнително внимание на заноктиците.

Видео: Разладете го вашиот автомобил на брз и едноставен начин

Видео: Разладете го вашиот автомобил на брз и едноставен начин

Внатрешноста на автомобилот паркиран на директна сончева изложеност може да биде навистина непријатна бидејќи воздухот се загрева со огромна брзина.

Powered by WP Bannerize