Powered by WP Bannerize

Што се случува во телото на жената за време на менопаузата

Што се случува во телото на жената за време на менопаузата

Најмалку две третини од жените кои поминуваат низ менопауза се жалат на психолошки и физички проблеми.

Маска од папаја која го забавува процесот на стареење на кожата

Маска од папаја која го забавува процесот на стареење на кожата

Папајта е овошка која изобилува со витамините А, Ц и Е, богата е со антиоксиданси и алфа-хидрокси киселина.

Кафето не е единствен начин да ја победите поспаноста

Кафето не е единствен начин да ја победите поспаноста

Иако за многумина од нас кафето е најдобриот начин за расонување, постојат уште неколку ефикасни начини да се победи поспаноста без да внесеме кофеин во организмот.

За силните главоболки неколку дена пред менструацијата виновен е естрогенот

За силните главоболки неколку дена пред менструацијата виновен е естрогенот

Очекувате вашиот нов менструален циклус да започне за само неколку дена, а веќе започнуваат главоболки кои можат да имаат и значително силен интензитет? 

Што трудницата јаде, бебето го сака

Што трудницата јаде, бебето го сака

Децата чиишто мајки за време на бременоста јаделе лук, најчесто сакаат да го јадат овој зеленчук. До таков заклучок дошол професорот Питер Хепер од Универзитетот во Белфаст, сакајќи да открие дали човекот може да засака некој производ пред раѓање. Тој експериментирал со поризводи кои децата главно не сакаат да ги јадат.

Што значи кога бебето ќе се роди со белег

Што значи кога бебето ќе се роди со белег

Некои деца се раѓаат со белег на лицето, што понекогаш ги преплашува родителите. Но нема причина за страв, бидејќи станува збор за обична хиперпигментација.

Кога да се користат лулашките

Кога да се користат лулашките

На бебињата секогаш им е најубаво во прегратките на мајките. Галете ги и гушкајте ги што почесто, а лулашките се за ситуации кога мора нешто да направите или едноставно малку да земете здив.

Маска од лубеница за кожа без акни

Маска од лубеница за кожа без акни

 

Најголемата позитивна страна на лубеницата е совршената хидратација без никакви маснотии кои се наоѓаат во козметичките производи.

Благодарноста е основа на добрата материјална состојба

Благодарноста е основа на добрата материјална состојба

Според фенг шуи правилата кога се во прашање парите и поволната финансиска состојба, многу е важно да бидете уредни и да внимавате на ситници.

Маска од мед и јогурт против акни на кожата

Маска од мед и јогурт против акни на кожата

Оваа природна маска ја хидрира кожата и помага да се намали воспалението на кожата предизвикано од акните.

За да ја подготвите оваа маска потребни ви се само две состојки:

  • 1 кафена лажичка мед
  • 1 кафена лажичка јогурт

Ставете го медот во чист сад и затоплете го малку во микробранова печка за да стане течен. Потоа додајте го јогуртот и добро промешајте.

Нанесете ја смесата на лицето, ставајќи повеќе на местата засегнати од акни. Оставете ја да делува 15-20 минути, а потоа измијте со топла вода.

Изборете се против акните и мозолчињата на природен начин

Изборете се против акните и мозолчињата на природен начин

 

Како и за многу други здравствени проблеми, така и за проблемите на кожата природата нуди ефикасни решенија.

Powered by WP Bannerize