Powered by WP Bannerize

Ако сакате да  живеете добро и  подолго мора да бидете физички активни

Ако сакате да  живеете добро и  подолго мора да бидете физички активни

 

Истражувањата покажуваат дека само десетина минути вежбање секој ден, го подобрува здравјето. Дали брзото темпо на живот е реална причина да се откажеме од вежбањето?

Направи сам: Табуретка од пластични шишиња

Направи сам: Табуретка од пластични шишиња

Пластичната амбалажа која останува откако ќе уживате во вкусот на одредени напитоци може да ја искористите за многу креативни нешта.

Бебето сака кога е на свеж воздух

Бебето сака кога е на свеж воздух

Бебето сака да биде надвор, да дише свеж воздух и да го истражува светот околу себе. Планинарењето со бебето може да биде преубаво и возбудливо искуство. Потребно ви е само добра волја и отвореност за сите случувања со кои можете да се сретнете.

Известување што секоја мајка треба да го има на вратата од тоалетот

Известување што секоја мајка треба да го има на вратата од тоалетот

Придружба во тоалет- тоа и е познато скоро на секоја мајка!Обично се мисли дека само малите деца се вечно тука кога е во прашање одењето во тоалет на мајките ( тие умешно ќе се прикрадат дури и ако мама влегла во тоалетот само да си го издува носот ), но тоа не е проблем само со малите деца.

Мембраната која ги покрива фонтанелите е доволна да го заштити бебето од повреди

Мембраната која ги покрива фонтанелите е доволна да го заштити бебето од повреди

Секое бебе има две меки места на главата кои се нарекуваат фонтанели. Мембраната која ги покрива фонтанелите е доволно цврста за да го заштити бебето.Тие отвори постојат од две причини, за време на породувањето му овозможуваат на бебето да се прилагоди околу породилниот канал, а подоцна за мозокот да добие доволно места за развој.

Дома можете да му ја направите на детето омилената играчка

Дома можете да му ја направите на детето омилената играчка

Само две состојки ви се потребни за да му направите на детето материја која е лигава.Во сад ставате густин, во зависност од количината која сакате да ја добиете, а потоа густинот измешајте го со регенератор за коса.

Иако не изгледа така, родителите денес поминуваат повеќе време со децата од порано

Иако не изгледа така, родителите денес поминуваат повеќе време со децата од порано

Вработените татковци со децата поминуваат во просек по 35 минути секој ден, додека во седумдесетите имале само пет минути, покажала една заедничка студија на Универзитетот во Лондон и шпанскиот Универзитет во Севиља.

Грозно звучи ама научниците велат дека здраво е децата да ги јадат мрсулчињата

Грозно звучи ама научниците велат дека здраво е децата да ги јадат мрсулчињата

Можеби до сега се згрозувавте од тоа ако детето ги јадело мрсулчињата и сте го учеле дека не треба.Но најновата студија покажува дека мрсулите од носот се преполни со добри бактерии кои помагаат и поволно влијаат на тоа нашите заби и слузта да изградат квалитетна бариера против лошите бактерии.

До кога бебињата треба да носат памучни капи

До кога бебињата треба да носат памучни капи

Додека се во стомакот на мајката, бебињата се на топло и влажно опкружување, па кога ќе се родат може многу да им студи. Од тие причини, бабиците веднаш им ставаат памучни капи на глава.

Зошто не е добро детето да седи во положба W

Зошто не е добро детето да седи во положба W

Кога детето седи во положбата W неговото торзо е фиксирано што му оневозможува да се ротира или да ја префрла тежината од едната на другата страна на телото. Можноста и вежбањето на ротација на горниот дел на телото е важно за детето да научи да балансира додека се движи.

Маска од јагода против пребрзо замастување на косата

Маска од јагода против пребрзо замастување на косата

Маската од јагода е одлична за коса која брзо се масти.

Powered by WP Bannerize