4 работи кои го уништуваат бракот

Објавено на: Jan 31, 2015 од Мама Кате

   1. Ги ставате децата секогаш на прво место

 Лесно е да се сакаат сопствените деца. Тоа не бара многу труд. За бракот е потребен труд. Тогаш кога треба да се потрудите околу бракот, не се преокупирајте со децата. Не дозволувајте поголем број на вечери да заспивате мазејќи се со децата во кревет, кривејќи го него што хрчи.

   2. Не им поставувате граници на своите родители

 Вашите родители често доаѓаат кај нас, најчесто и ненајавени. Одат со вас и на одмори. Ги опоменуваат вашите деца пред нас. Стравот да не ги увредите родителите ве спречуваат да поставите граници.

   3. Му ја одземате машкоста

 Мислите дека во љубовта важна е искреноста, а сите ние знаеме колку вистината може да боли. Секогаш му зборувате негативно за неговите пријателки, мајка и колешки. Секој пат кога ќе направи и најмала грешка. Наместо да му го зајакнете егото, вие му го омаловажувате. Му го повторувате и она за кое што згрешил. Понекогаш со него зборувате како да е дете.

   4. Не се трудите да научите да се расправате на вистинскиот начин

 Да, постои вистински начин за караници. Често се трудите да ги премолчите важните работи само за мир во куќа, а сите мали работи кои ве нервираат прераснуваат во огромни работи кои ви предизвикуваа ерупција од бес. После тоа му сте страшна поради силните изливи на бес.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…