Дали знаете дека постојат тн. “полу-близнаци“

Со изразот “Polar body twining”,се именува процесот при кој една јајце клетка од мајката при оплодувањето се поделува на пола, а потоа секоја половина се оплодува од различен сперматозоид.
Случаите на полу-близнаци се екстремно ретки.

Во тој случај, близнаците наследуваат ист генетски код од мајката, но од друга страна, секој од близнаци наследува поинаков генетски запис од таткото.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk