Детските песнички помагаат во учењето и развојот на говорот кај децата

Објавено на: Dec 18, 2016 од Мама Ане

Одамна е познато дека нежниот говор и песничките делуваат смирувачки врз бебешкиот мозок и можат да им помогнат на бебињата во процесот на учење.
Но сепак, научниците долго време немале доказ какво директно влијание имаат на детскиот мозок. Со скенирање на мозокот на мајката и бебето се докажале дека нивните мозочни активности се приближуваат додека мајката пее детска песничка.

Докторката Викторија Леонг од Универзитетот Кембриџ наведува дека бебињата влегуваат во состојба во која има повеќе простор за учење додека мајката пее со смирувачки глас. Бебињата сакаат да слушаат кога нивните мајки им пеат, тоа им го задржува вниманието а звуците што ги апсорбираат преку слушниот орган помагаат полесно и појасно да се развие нормалниот говор. Затоа што почесто бебињата слушаат како нивната мајка им пее детски песнички толку полесно ќе се развие нивниот говор- вели докторката, која додава дека сличноста помеѓу мајчините и бебешките виуги која настанува во тој случај може да се спореди со влијанието кое го има контактот со очите.

Исто така, научниците тврдат дека бебињата подобро учат доколку одржуваат контакт со очите.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …