Додека доите избегнувајте храна која предизвикува отоци

Правилната и разновидна исхрана е од големо значење како за здравјето на мајката така и за здравствената состоба на доенчето во периодот на доење.

Но, избенувањето на алкохолот и кофеинот не е единственото правило за кое треба да се придржуваат доилките.

Особено треба да се внимава на внесот на оние хранливи намирници кои предизвикуваат отоци, грчеви кај бебето и раздразливост.

Во тој контекст зеленчукот што содржи големо количество влакна не е пожелен. Избегнувајте го зеленчукот како пиперки и ротквици, како и грав, боранија и др.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk