Движењата на бебето во стомакот

Објавено на: Apr 07, 2015 од Мама Весна

Сите жени кои се бремени и нивните блиски луѓе се возбудени кога ќе го почувствуваат првото движење на бебето во стомакот. Тука е, убаво е! Но кога да се очекува оваа возбуда, какво е чувството и колку често ќе се случува – прочитајте подолу!

Кога е нормално да почнат да се чувствуваат движењата во стомакот?

Иако бебето е активно уште од седмата недела, тоа е премало и движењата се многу нежни за мајките да го почувствуваат. Обично мајките прв пат го чувствуваат движењето помеѓу 17-тата и 22-та недела. Жените кои се прв пат бремени подоцна ги забележуваат движењата, за разлика од жените кои веќе имаат родено и знаат какво е чувството. Кај послабите трудници движењата се полесно забележливи.

Какво е чувството?

Многу трудници не знаат какво е чувството кога бебето се движи. Повеќето од мајките кои имаат искуство ги опишуваат овие движења како пеперутки во стомакот или мало пукање на коските. Првиот пат кога детето почнува да се движи трудниците мислат дека желудникот им испраќа знаци како да се гладни или цревата испуштаат звуци. Кога тоа чувство се повторува веќе им е јасно за што се работи.

Колку често треба да се случува?

Во почетокот се чувствува само одвреме навреме. Понекогаш и секој ден, а понекогаш може да се случи пауза и од една недела. Во второто тримесечје, кога бебето се зацврстува овие движења се чувствуваат секојдневно, а понекогаш можат да бидат и болни. Некои лекари ги советуваат трудниците во третото тромесечје да го следат движењето на бебето секојдневно. Ако забележите дека движењето значително е намалено, не е на одмет да го посетите лекарот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…