Ефикасен лек против мигрена од сусам и етерично масло од еукалиптус

Интересен е податокот дека токму сусамот е на врвот на листата хранливи намирници која изобилува со магнезиум во својот богат минерален состав.
Поради тоа, сусамот често се користи за намалување на високиот крвен притисок, за отпуштање на мускулите и за ослободување на организмот од стресот и неговите последици.

Подгответе ефикасен домашен лек против мигрена од само две состојки и тоа две лажици сусамово масло и десет капки етерично масло од еукалиптус.

Состојките промешајте ги и добро загрејте ги.

Натопете парче газа во течноста и облогата ставете ја на болното место. Држете ја на местото околу триесетина минути, додека мирувате во темна и тивка соба.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk