Еликсир кој помага во борбата против настинката и грипот

 

Комбинацијата на грејпфрут и мед има огромни придобивки за нашето здравје.

Пред се, напитокот подготвен од овие две состојки помага при лекување на зголемениот крвен притисок и заболувањата на кардиоваскуларниот систем.

Пектинот делува врз намалување на нивото на инсулин во организмот а со тоа се постигнува нормално функционирање на метаболитичките процеси.

Поради моќните антибактериски својства, напитокот од грејпфрут и мед помага и при настинка и грип, при тоа чистејќи го телото од наталожените токсини.

За да го подготвите овој напиток доволен ви е еден плод грејпфрут.

Исечете го грејпфрутот на половина и со лажица извадете ја внатрешноста. Заедно со медот ставете го плодот во блендер и измиксирајте додека не добиете сок.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk