Фактори од кои зависи враќањето на стомакот во нормала по породувањето

Околку прашањето за колку време вашиот стомак ќе се врати во првобитната состојба после породувањето само едно е сигурно-треба трпение, работа а понекогаш и промени во начинот на живот.

Секој случај е индивидуален и варира од жена до жена. Најчесто е во тесна корелација со неколку фактори:

  • интензитетот на физичката активност пред породувањето
  • настанувањето на можни повреди за време на породувањето
  • начинот на исхрана и практикувањето на физичка активност по породувањето
  • генетски фактор

 

Можеби нема скоро да ја добиете посакуваната фигура но сигурно ќе се чувствувате силно и подобро од порано-вели фитнес тренерот за трудници Кејли Моро.

Според неа, немојте да брзате со вежбите. Почнете со вежби кога ќе почувствувате дека вашето тело е спремно за нив, но во првите 3 месеци по породувањето воопшто не е препорачливо ригорозно вежбање.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk