Фолната киселина им е потребна и на идните татковци

Исто како и жените и идните татковци треба да водат сметка за адекватниот внес на фолна киселина во организмот.

Недоволниот внес на фолна киселина во организмот на мажите, според истражувањата, доведува до намалена плодност и можност од зголемување на ризикот за појава на вродени дефекти кај бебињата.

Мажите треба да обрнат особено внимание на оние минерали кои се важни за продукција на сперматозоидите како што се цинкот и селенот.

На квалитетот на спермата, нејзината бројност односно подвижност во голема мера влијааат витамините Ц, Д и Е.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk