Хормонската нерамнотежа како причина за изостанок на месечниот циклус

Објавено на: Oct 19, 2016 од Мама Ане

Аменореата,  односно изостанокот на редовниот менструален циклус, покрај многуте причини, може да биде предизвикана и од хормонски дисбаланс во организмот на жената.

Хормонска нерамнотежа, а со тоа и изостанок на менструацијата може да предизвикаат следниве медицински состојби:

– Синдром на полицистични јајници – предизвикува високо ниво на хормони кое се задржува константно подолго време

– Проблеми со тироидната жлезда- преактивната тироидна жлезда ( хипертироидизам ) и неактивната тироидна жлезда ( хипотироидизам) можат да предизвикаат неправилно ниво на хомоните кои варираат во зависност од периодот на менструалниот циклус предизвикувајќи негово изостанување

– Тумор на хипофизата

– Предвремена менопауза при што се случува намалена продукција на јајце клети и пред четриесеттата година од животот на жената


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…