Како да го одредите приближното време на овулирање

Доколку имате регуларен менструален циклус, со помош на оваа едноставна формула може приближно да ги одредите деновите кога очекувано би настапила овулацијата.
Формулата за добивање на приближното време на овулирање е многу едноставна. Од вкупниот број на денови на циклусот се одземаат 16 дена, а потоа се додаваат 4. Пример-ако циклусот ви трае 28 дена, 28-16=12 , 12+4=16, значи можната овулација ќе се случи во периодот од 12 до 16 ден.

За прв ден од циклусот се смета првиот ден од менструалното крварење.

Секогаш имајте на ум дека кај многу жени се случува и рана или задоцнета овулација.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk