Како да подготвите екстракт од прополис

Објавено на: Oct 21, 2016 од Мама Ане

За приготвување на течни екстракти од прополис потребно е да ставите иситнет прополис во стаклена тегла и да го прелиете со 95% алкохол во однос 1:2. Оставете да отсоти едно деноноќие а потоа процедете.

Направената тинктура треба да се процеди двапати. При второто цедење се добива помалку концентриран екстракт од прополис кој се користи како тинктура.

 Екстрактите од прополис имаат различна конзистенција, темна браон боја, пријатна арома и горчлив вкус. Се чуваат во добро затворени садови, на темно место.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…