Како да подготвите макало од леблебија

Рецепт за посен ручек без масло.

Потребни состојки:
-200 грама печена леблебија
– 150 грама мелени ореви
– 100 грама презла
– 3 супени лажици сенф
– 2 супени лажици таан
– едно чешне лук
– сол и бибер
– 300 милилитри млака вода

Начин на подготовка:
Сите продукти се мешаат до саканата густина, со постепено додавајќи вода, односно густината на макалото се регулира со додавање вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk