Како да препознаете дека бебето е подготвено за првите чекори?

Објавено на: Feb 06, 2015 од Мама Весна

Дали знаевте дека на бебињата им се потребни 1.000 часа пракса од моментот кога ќе можат самите да се исправат на нозе додека да проодат?

Еве како ќе познаете дека часовникот на вашето бебе ги одбројува последните часови пред да започне да оди:
Има развиено „Parachute reflex“ или рефлекс падобран. Подигнете го вашето бебе и насочете го со главата надолу како да паѓа. Бебето кое е подготвено за проодување ќе ги испружи рацете нанапред за да го ублажи падот, додека бебето кое не е подготвено за проодување сè уште ќе ја насочува прво главата кон подот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…