Како да се храни дете кое оди во градинка

Нема голем простор за паника бидејќи повеќето градинки имаат соодветно скроени менија во кои се внимава на нутртитивните потреби на децата во раст. Во некои градинки е дозволено да се понесе спакувана храна од дома, и ако тоа се здрави оброци за ручек и ужинки, тогаш тоа е доволно за во текот на денот ги одржат навиките за здрава исхрана. Но, многу е важно во овој процес на подготовка и пакување на здрава храна да го интегрирате и Вашето дете. Тоа ќе го поттикне да прави добар избор за исхрана подоцна, кога ќе треба да одлучи што и како ќе се храни.
Кога сте дома, имајте на ум дека нивните порции треба да бидат помали од Вашите, но нивната чинија да има иста големина. При тоа, половина од чинијата треба да е полна со овошје и зеленчук, а остатокот со целозрнести житарки, зрна и протеини, како и додаток на млечни производи (млеко/јогурт).
Правилната нутриција е најдобриот начин со кој можете да му помогнете на Вашето дете во периодот кога расте, а со тоа да поддржите и промовирате правилен начин на исхрана на што се темели и доживотно здраво живеење.
Исхраната за деца се базира на истите принципи како и исхраната за возрасни. Секое дете има потреба од истите видови на хранливи материи-како што се витамини, минерали, јаглехидрати, протеини и масти. Децата, сепак, имаат потреба од различни количини на одредени хранливи состојки на различна возраст.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk