Како да се избере долна облека за бремена жена

Долната облека за бремени жени се разликува од облеката за доилки. На пример, конвенционален градници од памук одговара на жените со мала големината на градите. Овој тип на долна облека може да се носи во текот на првите две тримесечја од бременоста. 

За време на бременоста, особено во подоцнежните фази, многу е голем притисокот на ’рбетот. Тој може да предизвика развој на сколиоза. Ова е причината зошто некои лекари препорачуваат на бремените жени да носат специјални прслуци, со чија помош ќе се даде поддршка на мускулатурата и значително ќе се намали оптоварувањето на долниот дел на грбот.

Во однос на гаките, во текот на бременоста најдобро е да носите памучни за да избегнете материјали кои помагаат на развојот на габичните инфекции. Треба да ви бидат удобни и да се менуваат често. Личнјата хигиена на долната облека за време на бременоста е исклучително важна. При перењето, внимателно со прашоците и омекнувачите кои можат да предизвикаат иритација. Доколку забележите промена на кожата особено на половите органи, променете го прашокот и советувајте се со вашиот лекар.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk