Како хормоните влијаат на женското либидо

Хормоните не се единствениот фактор кој што влијае врз постоењето на сексуалната желба кај жените.

Сепак, иако не се единствени поттикнувачи на либидотот секако во голема мерка влијаат на неговото интензивирање особено во средината на циклусот.

Зголеменото ниво на естроген и тестостерон ја подигнуваат на повисоко ниво желбата за секс. Тоа е природен механизам со кој телото на жената дава сигнал дека настапува овулација.

Многу досегашни истражувања докажале дека хормоните влијаат и на изборот на партнерот.

Интересен е податокот дека во текот на овулацијата жените покажуваат поголем интерес за силни и стабилни мажи додека пак во останатиот период од циклусот изборот би паднал на мажи кои имаат посмирен и поблаг темперамент.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk