Како работи биолошкиот часовник кај жените

Објавено на: Dec 01, 2016 од Мама Ане

Секоја жена, особено кога ќе навлезе  во триесеттите години од животот треба да си го постави прашањето е уште колку јајце клетки носи нејзиниот организам и кога тие ќе бидат потрошени.
Докторите за репродуктивна медицина велат дека секоја жена и тоа додека е сеуште во мајчината утроба добива пакет со јајце клетки кои може да ги искористи во текот на животот. Во тој пакет може да има од една до осум милиони фотикули, во кои што се наоѓаат јајце клетките.

На прв поглед оваа бројка изледа навистина огромна, но повеќето од тие јајце клетки атрофираат со текот на времето.

Во текот на еден месечен циклус додека да настане овулација се смета дека во просек атрофираат околу 1000, додека во просек само една или две јајце клетки можат да бидат оплодени.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…