Кашичка од печена тиква ( +12 )

Есенскиот период е одличен момент да ја збогатите исхраната на вашето малечко со преубавиот вкус на тиквата.
За да подготвите кашичка од печена тиква ќе ви бидат потребни околу 200 грама тиква малку лимонов сок и мед.

Начин на подготовка:

Измиената и исчистена од семки тиква се сече на ситни парчиња, се реди во тава и се пече. Кога ќе биде омекната, односно испечена се користи само мекиот средишен дел од неа. Тиквата се пасира, се додава малку мед и лимоновиот сок и се меша.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk