Кашичка од тиква и праски

Вкусен оброк погоден за бебиња постари од седум месеци.

Потребни состојки:

100 г тиква,

1 праска,

1/2 чаши ориз,

вода по потреба

Начин на подготовка:

Тиквата и праската се лупат, се чистат и се сечат на помали парчиња. Потоа се ставаат да се варат на тивок оган.

Оризот се чисти и се вари во вода на вообичаениот начин.

Готовото овошје притиснато со вилјушка и оризот добро се мешаат.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk