Кога да се отиде во болница

Објавено на: Jan 31, 2015 од Мама Кате

Ако ова ви е прва бременост, можеби не се чувствувате сигурни за тоа кога е вистинското време да отидете во болница. Но, сепак има некои правила кои ќе ви ги каже и гинекологот за тоа кога треба да се јавите во болница.

Ако ви е пукнат водењакот, тоа е прва причина за да одите во болница. Ако ова ви е прво бебе и имате контракции но водењакот се уште не ви е пукнат, најдобро е да почекате  до моментот кога контракциите ќе бидат редовни, силни и на растојание од пет минути, а ќе траат отприлика 45-60 секунди. Вторите бебиња најчесто се раѓаат побрзо од првите па затоа најдобро е да се консултирате со гинекологот за тоа кога е најдобро време да отидете во болница.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…