Кога детето сака животни

Пред вашето домашно милениче да стигне дома, размислете за навиките и обврските на целото семејство.

Ако се одлучите за мачка или куче почекајте детето да наполни барем три години, бидејќи помладите деца често се плашат од миленичиња.

Изборот мора да биде заедничка одлука, но која најмногу зависи од желбата на детето. Пред да му ја исполните желбата треба да имате предвид дека детето дури околу деветата година, иако е тоа индивидуално, може да преземе дел од обврските и сериозно да го сфато миленичеето.

На почеток,повеќе време ќе посвети на играта, а со текот на времето, со помош на родителите не направи рамнотежа помеѓу игрите и обврските бидејќи миленичето не е играчка.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk