Колку често треба да се прави пап тест

Американското здружение за гинекологија и акушерство нуди препорака со применување на пап тестот рутински да се започне околу 18 година од животот на жената.

Доколку не постојат никакви сомнежи за абнормалности на клетките или пак не постои претходна историја на позитивен резултат на ХПВ рутински скрининг се препорачува на секои две години за жените 21-29 години.

За жените 30-65 години кои имаат нормален пап тест со негативен резултат за присуство на ХПВ вирусот, пап тест се препорачува на секои пет години.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk