Колку реално ни се потребни меѓуоброците

Многумина нутриционисти се сложуваат околу тоа дека на човекот му се потребни три главни оброци во текот на денот.

Прашањето околу тоа дали всушност е подобро да комзумираме почести но полесни оброци е она прашање околу кое се поделени стручните мислења.

Според оние нутриционисти кои сметаат дека нема потреба од чести оброци, јадењето на три покалорични оброци како главни оброци во текот на денот без меѓуоброци е одличен начин за забрзување на метаболизмот.

Исто така, според нив, јадењето на повеќе помали оброци во текот на денот го спречува телото да согорува масти.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk