Комбинацијата од мед и ловоров лист го лекува детскиот бронхитис

За жал, децата се почесто заболуваат од акутен бронхитис, а доколку не се излекува на време, оваа болест многу лесно може да доведе до појава на хроничен бронхитис.
Кашлицата како најчест симптом на акутниот бронхитис предупредува на следната фаза на болеста која се манифестира со исфрлување на секретот со пропратни симптоми како што се зголемена телесна температура, чувство на шуштење во градите и малаксаност.

За да го подготвите овој домашен лек против бронхитис потребни ви се следниве состојки:
– 1 литар вода
– 2 големи лажици мед
– 32 листа свеж ловор
– 3 лимони

Исечете го лимонот на ситни парчиња заедно со кората и варете го во водата со останатите состојки се додека не остане околу половина литар течност. Потоа процедете ја течноста.

Понудетете му да детето една супена лажица наутро и една супена лажица навечер се додека не го испие целиот сируп.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk