Ладно цеденото масло од ленено семе има неверојатни лековити својства

Ладно цеденото масло од ленено семе е докажано најбогатиот извор на омега 3 масните киселини.
Ленот е природен растителен извор на висока концентрација на масни киселини, односно незаситени масни киселини, витамини Б, Ц и Е, фитостероли, минералите калциум, магнезиум, цинк, селен, калиум и омега 6 (линолинска киселина), омега 9 ( олеинска киселина ) и омега 3 ( алфа-линолеинска киселина )

Редовното користење на ладно цеденото ленено масло подразбира секојдневно наутро на празен стомак, да конзумирате по една до две кафени лажички од маслото промешано со јогурт.

На тој начин ќе придонесете многу за вашето здравје, особено за здравјето на:
– мозокот ( превенција од малигни заболувања, главоболка и епилепсија )
– срцето
– артритис и болки во зглобовите

Ладно цеденото ленено масло е одличен зајакнувач на имунитетот бидејќи ги елиминира слободните радикали.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk